Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Battlestar Galactica


Bilimkurgu tarihinin unutulmaz ararısında yer alır Cylon'lar(saylon) çoğumuz hatırlarız o metal kasklarının ortasında bir sağa bir sola hareket eden kırmızı ışıklı robotları.

Battlestar Galactica'nın İlk versiyonu 1978'de çekilmiş büyük bir başarı yakalamıştı.Şimdide yaklaşık 30 sene sonra yeni cylon uyarlaması ile cnbce ekranlarında karşımıza geliyor.Şuanda 2.sezonu yayınlanmakta olan dizi her pazar 22.00 de cnbce de.

Cylonları insanlar yaratmıştı ve yapay bir zekaya sahiplerdi ama onlar insanlara kendi yaratacılarına baş kaldırdılar.İkinci sezon cylonlarla insan ırkı arasındaki uzun savaşlar sonrası bir ateşkes imzalanmış cylonlar ise sinsice İnsanlarla aralarındaki anlaşmayı bozup saldırmaları ile başlıyor. Böylece amansızca insan oğlu ile makineleri karşı karşıya getiren bir mücadele tekrardan başlamış oluyor.Saldırıdan kurtulanlar ise Galactica gemisinin önderliğinde cylonlardan kaçıp hem hayatda kalma mücadelesi hemde 13.gezegeni yani dünyayı aramaya başlarlar.Bu mücadele iki tarafdan birisi evrenden yokolanadek devam edecekti.
Cylonların bu sefer insanoğluna bir sürrizi vardı teknolojilerini geliştirmişlerdi "yarı insan yarı robot" ajanlar yapmaya başladılar hatta bazıları kendilerini insan sanıyorlardı.Böylece iki ırkın arasındaki mücadele başka bir boyuta taşınmış oldu.
Ülkemizde şuanda cnbce'de 2.sezonu yayınlanmakta olan dizi Amerikada 3.sezonu ile devam etmektedir.
Uzun lafın kısası her pazar 22.00'de cnbce'de

Giriş introsunu