Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Vista'nın Getirdikleri

Bildiğiniz gibi artık vista piyasada fakat vistayı kullanabilmek için gereken minumum donanım özellikleri bile cebimizi yakıyor.Bu konu ile ilgili yazıyı daha önce yazmıştım
Vista 30 ocak tümdünyada satışa sunuldu ve toplam 6 ayrı çeşidi bulunmakta.İkisi iş yerleri diyer dördü ev kullanıcılarına yönelik.Fakat Türkçe sürümü için şubat sonunu beklememiz gerekecek.Bu yeni işletim sistemi öncelikle yüksek donanım ihtiyacı istiyor bu tek dezavantajı değil tabikide Mevcut donanımlarlada uyum sorunu yaşabileceğimizi unutmamak gerek.Vistanın bu yüksek donanım gereksinimleri kullanıcıları üzsede Donanım firmaları buişten memnun gibi görünmekteler.Hali ile satışlarda bir artış beklemekteler.Acaba bu microsoftun bize küçük bir oyunumu?

Son çıkardığı işletim sistemlerine bakıldığında istenilen Donanım gereksinimleri olarak Bellek ihtiyacında 4 disk alanında yaklaşık 10 kat işlemci hızında isede 3 kat bir artış göze çarpıyor.Gerçekten komple bilgisayarlarımızı değiştirmemiz gerecek yakında.Bu yüksek İstekler bence vistanın satış hızının istenilen seviyede olmasını etkileyecektir.Vistaya gerçek anlamda geçişin biraz zaman alacağı kanaatindeğim.
Microsoft 1985'de çıkardığı ilk windowsla tüm dünyayı pencerelerle tanıştırmıştı.Daha sonradan iş dünyası için windows NT adı altında özel bir yazılım hazırlanmıştı Microsoft ama esas sükseyi Windows95 ile yapmıştı.En son olarakda windows XP yi piyasa sürmüştü.

2 Yorum

Yorum
Fatih Arslan
admin
1/2/07 11:41 ×

Hangi akılsız gider de satın alır merak ediyorum, çok gereksiz bir şey ya. Yeni bir özelliği var mı diyorum, yok, ee peki bu anormal sistem gereksimleri ne için ? Linux'da bile xgl çalıştırmak için i915gm dahili ekran kartları yetiyor, bu Windows'a ne oluyor ? Millet artık uyanın ve gerçeğinin farkına varın, vista diye diye gözünüz körelmiş.

Cevapla
avatar
yengeç
admin
1/2/07 11:58 ×

işte tamda anlatmak istediğim bu microsoft bence tekelleşme çabası içinde hatta şuanda A.B vistaya dava açmış bulunmakta internet ortak altyapısı olan htlm yerine sadece vista tarafından desteklenen XAML dilini getirdiği için. Vs Vs...
valla şu linux biraz daha gelişsin xp cdmi çöpe atacağım vistanın yaptıklarını zaten linux hayli hayli yapıyor sonuçta pazarlama tekniği Fatih!

Cevapla
avatar

Durma sende düşünceni yaz ...!
Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır. Kod ÇeviriKod Çeviri EmojilerEmojiler