Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Web Aramasına Yenilik

İnternette yapılan aramalara yeni bir dönem getirecek IBM, arama motoruna kelime yazarak yapılan arama dönemini sona erdirecek bir sistem geliştirimuş.IBM, İnternette resim, video ve ses dosyası aramanın standardını değiştirecek bir araştırmaya liderlik edeceğini açıkladı.Avrupa Birliği'nin 6. Çerçeve Programı kapsamında, 4.5 milyon Euro bütçeyle yürütülecek SAPIR (The Search on Audio-visual content using Peer-to-peer Information Retrieval – Eşler Arası Bilgi Edinme Yoluyla Ses ve Görüntü İçeriği Araması) projesi kapsamında, kullanıcılara arama motoruna kelime girerek veriye ulaşmak yerine, resim, video ya da ses dosyası girerek o konuyla ilgili siteleri görebilme imkanı getirilecek.
IBM'in liderliğinde geliştirilecek yeni teknolojide, dosyalar mantıksal bir yapıda sınıflandırılacak ve kullanıcılar arama motorlarına resim girerek, o konuyla ilgili web sitelerine ulaşabilecek. İleri ses tanıma teknolojileri sayesinde, bir müzik ya da video dosyasının küçük bir bölümü arama motoruna girilerek, şarkının ya da filmin tamamına ulaşılabilecek. Kullanıcılar, aradıkları bilgileri arama motorlarına yazarak değil, konuşarak belirtebilecek.
Yaklaşık 3 yıl sürecek araştırmanın sonunda, İnternet'teki hacmi büyük bir hızla artan resim, ses, müzik ve video dosyalarının analiz edilmesi, sınıflandırılması ve bulunması için yeni yöntemler geliştirilecek.Peki google Bu gelişme karşısında ne yapacak merakla bekliyoruz!