Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

23 Numara incelemesi

Bugun sizler için bu hafta vizyona giren Number 23 filimine gittik izledik yorumladık.
Filimin kısaca konusu şöyle özetleniyor sinema sitelerinde; 23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow(jim carrey), hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha ve ergenlik çağındaki oğlu Robin'le geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır.

Filim hakkında ilk soylenecek şey Jim Carrey'in performansı İlk defa komedi filimlerinin dışında bir gerilim filiminde izleme fırsatımız oluyor.Aslında filim ve seneryo tamamen Jim Carrey'nin ustune kurulu devamlı kendisine gülmeye alıştığımız sadece mimikleri ile bizi güldüren Jim Carrey bu filimde bizi zaman zaman korkutmayı bile başırıyor.Filimde iki karakteri canlandırıyor Walter Sparrow ve Fingerling her iki karekterinde hakkını veriyor diyebiliriz birinde kopek yakalayıcısı diyer yanda ise bir dedektif.
Walter karısının ona hediye etmiş olduğu Number 23 adlı kitabi okumaya başlaması ile balıklama filme dalıyoruz.Kitabı okudukça kendi hayatı ile benzerlikler kurmaya başlıyor okumaya devam ettikçe kitap sanki onu sarmaya başlıyor ve kitabda cinayeti işeleyen katili bulmak için yine o sayıya 23 sayısına başvuruyor.Filimin büyüsünü bozmamak için fazla ayrıntıya girmiyoruz Sonuçta Ortaya izlenesi pisikolojik öğelerinde katıldığı hoş bir filim çıkmış.

Tabi Filimde 23 sayısınada çokça gonderme mevcut, seans arasında hemen salonda bir suru 23 geyiği donmeye başlıyor herkez sayıları toplamaya çalışıp 23'e ulaşmak istiyor=) aslında filimin bir yerinden sonra sizde her karede 23 sayısını aramaya başlıyorsunuz.İlk seyansda tabikide filim tam kafanızda şekillenemiyor ikinci seyansda tüm soru işaretleri çözülünce gerçeği öğrenme şansımız oluyor.
Son olarak filimi değerlendirmesi için bizi kırmayan konuk oarak bizle sinemaya gelen Sayı bilimci Basarov beyle Pisikolog Handan hanımdan not vermesini istedik işte oyları
"Ortadaki benim notumdur" ilginçtirki Oylarımızıda toplayınca 7+8+8=23 sayısına ulaştık.
The Number 23 Fragmanı Tıkla
dip not:Zamanımız erdikçe başka film incelemeri yapmak dileği ile