Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

300 SPARTALI incelemesi

Bu haftada 300 Spartalıyı kritize etmeye gittik ve karşımıza görsellik, kahramanlık ve özgürlüğün efeklerle süslenip kanla soslanıp beyazperdeden gözümüze yansımasına şahit olduk. Filimin hemen başında Şiddet içeren sahneler ve +18 uyarısı ile karşlaşıyoruz buda uzun ve kanlı savaş sahneleri ile karşılaşacağımızın habercisi oluyor .Araya küçük bir not düşersek ilk 300 Spartalı filmi 1962 yılında çekilmiştir. Filim Frank Miller'ın grafik romanından Kral Leonidas [Gerard Butler] ve 300 Spartalının, Zerhas (Zerkses/ Xerxes) ve dev Pers ordusuna karşı ölümüne mücadele ettiği tarihi Termopil (Thermopylae) Savaşı’nı tüm şiddetiyle anlatıyor. Tüm imkansızlıklara rağmen, 300 Spartalının yiğitlikleri ve fedakarlıkları tüm Yunanistan’a ilham kaynağı olarak, onları Pers düşmanlarına karşı birleşmeye ve demokrasi için bir çizgi çekmeye yönlendiriyor.
Bu imkansızlıklar içinde spartalıların pers ordularını durdurmanın tek yolu ateş geçidi(Termofil Geçidi) olarak adlandırılan dar ve kayalık geçidi tutmaları idi.Tabiki küçük yaşlarından itibaren eğitilmiş spartalılar o geçid'de kahramanlıklar göstererek perslere ve onların yaratıklarına engel olmaya çalışıyorlar adeta çannakkale geçilmezi oynuyorlar. Tabi benim aklıma hemen niye bizim şanlı çananakkale zaferimizin böyle çekilmediği veya çekilemediği geliyor. Umarım bir türk yönetmen yada Hoolywod el atar.

Sonuç olarak koltuğuma yapışıp izlediğim kimi zaman insanın göz bebeklerinin büyümesine sebep olan güzel bir kahramanlık öyküsü beyazperdeye aktarılmış.Filimi izleyip sizler için değerlendirdik ve hem görsellik hemnde işlediği kahramanlık öyküsünü göz önüne alarak 9 puanı uygun gördük.