Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Astronot Aklını Kaybederse ?

İnsan en gelişmiş yaratıkdır.Ama bazen insanlarda kontrolden çıkabilmektedirler.Aynı astronatlarda olduğu gibi.İşte bunun en çarpıcı örneği. Lisa Marie Nowak isimli astronotdur.Astronotunun rahatsızlanması üzerine NASA bir takım önlemler almıştır.Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzayda bir astronotun akli dengesini yitirmesi, çevresi ve ekip arkadaşları için tehlikeli olmaya başlaması durumunda başvurulacak bir yönerge yayınlamış. (08.03.07) Yeni yönergenin, Lisa Marie Nowak isimli astronotun kısa süre önce sevdiği astronot uğruna 12 saat yol aldıktan sonra sevgilisini havaalanında sıkıştırıp tartaklaması üzerine yayınlanması dunyada dikkati çekmiş.
NASA'nın talimatnamesinde, intihar veya akli dengesini yitirme eğilimi gösteren astronotu, ekip arkadaşlarının el ve ayak bileklerinden koli bandıyla bağlamaları, elastiki bir kabloyla zaptetmeleri ve eğer gerekirse sakinleştirici şırınga etmeleri isteniyor. 'Hastayla onu zaptederken konuşun' talimatı verilen yönergede, 'Psikolojik rahatsızlık çeken astronota neden onu bağladığınızı ve zaptettiğinizi anlatın, güvende olması için bunları yaptığınızı söyleyin' deniyor.
İyide aklını kaybeden birisine "sen delirdin o yüzden seni bağlıyoruz anlıyorsun değilmi" demek ne kadar doğru olur ? Hartsfield, NASA'nın böyle bir durum karşısında silah kullanılmasının gerekli olduğunu düşünmediğini belirterek, Uluslararası Uzay istasyonu'nda silaha gerek bulunmadığını kaydediyor.Zaten uzaya silah çıkarırsak uzay savaşlarına merhaba derdik.
Haberin videyosunu izlemek için tıklayın