Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Phishing Saldırıları

Bu aralar mail aracılığı ile phishing saldırıları düzenleniyor Eğer bankanızın internet şubesini kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerek.
PHISHING yani kısaca bankanızın, e-postanızın veya bunun gibi bilgi girmenizi gerektiren bir kuruluşun web sayfasının bir kopyasını yapıp kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan bir İnternet dolandırıcılığı.İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin konulmasıyla gelen terim, oltayı attığınız zaman en azından bir balık yakalayabileceğiniz düşüncesinden esinlenerek oluşturulmuş ve uygulanıyor.

Geçen gün mail kutuma gelen akbank internet şubesi ile ilgli bir mail geldi akbank'dan hesabım olmamasına karşın mail'li açıp kontrol ettim internet şubemim şifresinin süresinin dolduğu belirttiyordu.Tabi benim hesabım olmadığından hemen sahte bir mail olduğunu anlamıştım çünkü bundan bir kaç ay önce aynı dolandırıcılar aynı yöntemi yapıkredi bankası içinde yapmışlardı Bir çok kişinin şifresi çalınmıştı yapıkredi bunu üzerine dolandırıcıların kullandığı ingiliz host firmasına ihtarname çekerek ilgili hostu kapattırıp yasal işlem başlatmıştı Zaten gelen mailde ilgili linke tıkladığımızda sayısal bir web adresi ile karşılaşıyoruz. Bu tür maillerle karşılaşınca lütfen mail sağlayacınız destekliyorsa phishing'i bildir tuşuna basın. Bu tuzaklara düşmemek için İşlemlerinizi online yaparken, işlem yaptığınız web sayfasının güvenli olup olmadığını MUTLAKA kontrol edin ! İnternet tarayıcınızın üst kısmında bulunan adres bölümünde bulunan adresin "https://" olup olmadığını kontrol edin. “https://”’in sonunda bulunan “s” harfi bu sayfanın güvenli ve çeşitli şifreleme metotları ile işlem yaptırdığını belirtir. Ek olarak, internet tarayıcınızın sağ alt kısmında yer alan kapalı kilit işareti, yine güvenli ve şifrelenmiş bir sayfada işlem yaptığınızı gösterir.
Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten çalıştığınız kuruluşa ait olup olmadığını göstermektedir, üzerine iki kez tıklandığında ise; aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi bir mesaj çıkacaktır.
"Issued to: www.xyz.com.tr ve "Issued by: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c)97 VeriSign" bilgileri kontrol edilmelidir.
Unutulmaması gereken noktaların başında ise yukarıda anlatılan bu iki güvenlik önlemi de dolandırıcılar tarafından tekrar oluşturulabiliyor. Bu sebeple; eğer internet bankacılığını veya e-alışveriş yapmak istiyor iseniz yapmanız gereken şey, işlem yapmak istediğiniz sayfayı kendinizin girmesi en güvenilir yoldur.