Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

SEPPUKU

Seppuku; düşmanın eline geçen ya da gurur kırıcı bir olaya sebep olan Samuray’ların törensel bir intihar şeklidir. Hara-kiri olarak bilinen terim "karın deşmek" ve onur temizlemek için gerçekleştiren bir seremonidir ve günümüzde hala Yakuza (japon mafyası) tarafından uygulanmaktadır. Seppuku’dan önce intihar edecek kişi banyo yapar, en sevdiği yemeği yer ve beyaz bir kimono giydikten sonra, sapı genellikle bir kumaşla süslenmiş, Tanto adı verilen bıçağı önüne koyarak bir ölüm şiiri yazar. Yazar Atilla ÇELİK’in, SAMURAYLAR ve SÖVALYELER adlı, halen üzerinde çalıştığı kitabından kısa bir alıntı.

.... bir hatadan dolayı kendini öldürmek söz konusu olunca, akıllara gelen ilk toplum Japonlardır. Samuray döneminde buna Seppuku adı verilmektedir... diğer adıyla hara-kiri. Seppuku, samuraylaren büyük onur örneğidir. Avrupa'da görülen nadir örneklerden biri, 1333 yılında Halidon Tepesi'nde kaybedilen savaş sonrası, bir çok İskoç'un kendilerini denize atıp kasten boğularak ölmeleridir...
Bunu yapmalarının sebebi: kaderlerinin güzel olmayacağını düsünmeleriydi! Samuraylar,tutsak olmanın utancından kaçmak için intihar ederlerdi.

japonlar aslında karnin kesilmesi ile ilgilenmezler. Önemli olan onur icin ölmeğe hazir olmaktir. Zaten seppuku törenlerinin hemen hemen tümünde karin kesildikten sonra veya kesilmese de ölecek kişinin arkasinda bekleyip o kisi hazir oldugunda kafasini katana ile kopartacak "kaishakunin" adli bir gorevli vardir.Samuray Kısa kılıcını (wakizashi) veya tanto (bıçak) alır ve karnına sokar ve soldan sağa doğru keser daha sonra ikinci bir hareket olarak kılıcı yukarı çeker ve gözleri sonsuza dek kapatır.