Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Microsoft'a yazılım sattılar

Microsoft, iki arkadaşın kurduğu yazılım şirketi Devbiz'i satın aldı. Devbviz web tabanlı programla dikkatleri üzerine çekti.
"Şirketi kuran Hakan Eskici üniversiteden yakın arkadaşı olan Ahmet Ali Akkaş'la birlikte kurdu. " TeamPlain Web Access ürününün Microsoft'un dikkatini çekmesi üzerine görüşmelerin başladığını ardından da bu noktaya gelindiğine dikkat çekti. Şirketin bu yazılımı, program geliştiricilerin her an her yerde uygulamalara uzaktan ulaşabilmesini sağlayan web yazılımından oluşuyor. Geliştirilen sistemle herhangi bir bilgisayar üzerinden merkezdeki sunucuya ulaşılıp, yazılımlar hakkında son durum bilgileri alınabiliyor. Bunun için herhangi bir program yüklenmesi gerekmiyor. Yeni ürün Microsoft'un Visual Studio yazılım geliştirme platformu bünyesinde kullanılıyor.
Peki Devbiz ne iş yapıyor?
Devbiz, dünyada 4 milyar dolarlık bir pazarı oluşturan 'yazılım bileşenleri' alanında faaliyet gösteriyor. Müşterileri arasında Unilever, Yahoo, Accenture, Texas Instruments gibi firmalar var. Amerikan hükümetinin hazırladığı açık kaynak kodlu uygulama ve firmaların yer aldığı 'Open Source Reference Book 2004' adlı kitaba da giren Devbiz, ABD Senatosu'na ürün sattı.
Şirketin hedef müşteri kitlesi, yazılım geliştiren ve bu alana odaklanmış firmalar, kurum içinde yazılım geliştiren yazılımcılar ve yöneticiler. Şirket başta e - posta bileşeni olmak üzere, güvenlik ve ileri teknoloji alanında ürün geliştiriyor. Satış yaptıkları ülkeler arasında ABD'nin yanı sıra, Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Çin ve Bahreyn bulunuyor.
[kaynak]