Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike


İngiliz The Guardian Gazetesi yazarı Kate Ravilious, dünyaca ünlü 10 bilim adamına dünyanın ve insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikeleri ve gerçekleşme ihtimallerini sordu. On büyük tehlikenin önümüzdeki 70 yıl içerisinde gerçekleşme ihtimalleri, gerçekleştikleri takdirde insanlık üzerinde yaratacakları etkiler ve insanoğlunun bu tehlikelere karşı neler yapabilecekleri, tehlike puanları verilerek değerlendirildi.KÜRESEL ISINMA
East Anglia Üniversitesi’nden Nick Brooks’un sunduğu tehlikeye göre 21. yüzyılın sonunda ortalama küresel sıcaklık 2 derece artacak ve son 1.5 milyon yılın en yüksek sıcaklıkları hissedilecek. Brooks, küresel ısınmanın insanlığın sonunu getireceğini sanmadığını, fakat bu potansiyele kesinlikle sahip olduğunu belirtti.
70 yıl içinde olma ihtimali: Yüksek İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 6
TELOMER AŞINMASI
Viyana Üniversitesi’nden Dr. Reinhard Stindl, her hayvan kromozomunun sonunda ‘telomer’ isimli koruyucu kapakların bulunduğunu ve bunların evrim sürecinde hücrelerin çoğalması ile küçülerek koruyuculukları nı yitirdiklerini belirtti. ‘Telomer aşınması’ denen bu olayla Alzheimer gibi yaşlanmaya dayalı hastalıkların artması ve erken yaşta görülmesi ihtimali doğuyor.
70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8
NÜKLEER SAVAŞ
Liberal Demokrat Savunma sözcüsü Air Marshal Lord Garden, nükleer savaşın teoride insanoğlunu yok etme ihtimalinin çok az olduğunu belirtti.
70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8
BÜYÜK VİRÜS SALGINI
Virolog Prof. Dr. Maria Zambon, 1918’de 20 milyon kişinin ölümüne sebep olan grip salgınını hatırlatarak küresel ölçekte bir virüs salgınının insan ırkını yok edemeyeceğini belirtti. Prof. Zambon, böyle bir salgının uzun yıllar uygarlıkta ciddi bir gerileme yapabileceğini belirtti.
70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 3
KÜRESEL TERÖRİZM
St. Andrews Üniversitesi’nden Prof. Paul Wilkinson, kimyasal ve biyolojik silahla yapılacak kitlesel katliamların özgür harekete değer veren günümüz açık toplumlarında engellenmesinin garantisinin olmadığını ve böylesine büyük saldırıların gerçekleşme ihtimalinin çok büyük olduğunu söyledi.
70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 2
METEOR ÇARPMASI
NASA’nın Dünyaya Yakın Cisimler Programı Bürosu Müdürü Donald Yeomans, ciddi büyüklükte bir meteor çarpışmasının ortalama milyon yılda bir gerçekleştiğini söyledi. Böyle bir çarpışma sonucu atmosfer devasa büyüklükte toz tabakasıyla kaplanacak ve haftalarca güneş ışığını engelleyecek.
70 yıl içinde olma ihtimali: Orta İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 5
ROBOTLARIN İSTİLASI
Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nden Prof. Hans Moravec, 2050 yılına kadar insanın zihin gücüne sahip akıllı robotların varolabileceğ ine inandığını ve bunların yönetimi ele geçirebileceklerini belirtti.
70 yıl içinde olma ihtimali: Yüksek İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8
KOZMİK IŞIN YAĞMURU
İsrail İbrani Üniversitesi’nden Nir Shaviv, dünyanın patlayan bir yıldızdan kaynaklanan kozmik ışın yağmuruna tutulduğu takdirde Buzul Çağı’na girebileceğini söyledi.
70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 4
SÜPER VOLKANLAR
College London Üniversitesi’nden Prof. Bill McGuire, her 50 bin yılda bir süper volkanların patladığını, böyle bir durumda atmosferin sülfürik asitle kaplanarak gün ışığının yitirilebileceğ ini söyledi.
70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 7
KARA DELİK YUTAR MI ?
Harvard Üniversitesi’nden Richard Wilson, kara delikler hakkında sahip oldukları bilgiler dahilinde Dünya’nın bir kara delik tarafından yutulmayacağını söyledi.

8 Yorum

Yorum
ottomene
admin
28/5/07 10:39 ×

yengecim bizi bu bilgilerle aydınlattığın ve aynı zamanda içimizi kararttığın için teşekkür ederiz:p içlerinden birini tercih ediceksem kara deliği tercih ediyorum ağrısız acısız:p

Cevapla
avatar
yengeç
admin
28/5/07 11:16 ×

canım benim kaç sefer gözlerimiz hep seni aradı yoktun senin göbeğine bişey olsun istemem uzaya çıkarsak beraber gireriz deliğe =P

Cevapla
avatar
kolaj
admin
30/5/07 23:51 ×

oluyorsa karadelik olsun acı çekmeyelim ya:)

Cevapla
avatar
ottomene
admin
31/5/07 11:02 ×

canım yengecim görüşmeyeli artık ne göbek kaldı ne bişe artık hiç biri yok arnold bok yemiş aferdersin:p yavrum benim seninle her deliğe girerim:p

Cevapla
avatar
yengeç
admin
31/5/07 11:17 ×

@kolaj/ottomene ozman hepbirlikte deliğe giriyoruz deliğin öteki tarafında bakıyormusuz cennet gibi bir yer varmış =)

Cevapla
avatar
maestro10
admin
31/5/07 18:08 ×

Eğer robotların istilası gerçekleşirse garip bir durum ortaya çıkar.Asırlardır insanların hakimiyetinde olan dünyanın ileride robotlar tarafından yönetileceğini düşünmek beni biraz üzüyor :)

Cevapla
avatar
Adsız
admin
24/10/09 21:27 ×

oooooooooo desene bizi büyük macerelar bekliyorr

Cevapla
avatar
netr0n
admin
22/4/13 02:27 ×

Bu tür şeylerin hep ironisi yapılmakta, bir şeyi 40 defa söyleyince olurmuş.. Söyleye söyleye olacak galiba :)

Cevapla
avatar

Durma sende düşünceni yaz ...!
Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır. Kod ÇeviriKod Çeviri EmojilerEmojiler