Ana içeriğe atla

Sayılarla F1

Tüm dünyada 2 milyarın üstünde izleyiciğe sahip olan bir organizasyon düşünün reklam gelirleri 2 milyar dolar, sponsorluk harcamaları en az 1 milyar dolar olan dünyanın en pahalı motor organizasyonu F1'den bahsediyorum. Bu ihtişamlı şaşalı organizasyon tüm dünyada ilgi ile izleniyor hatta özel seyirci kitlesi bile mevcut. Bildiğiniz gibi artık F1 yarışlarının bir ayağıda ülkemizde yapılmakta ve ülkemize hem tanıtım hemde yabancı para kaynağı sağlamaktadır. Peki bu organizyonu rakamlarla tahlil edelim.

Araç Giderleri
#Bir F1 aracı üretimi - 1,65 Milyon Dolar
#Testlerindeki maliyet - 74,5 Milyon Dolar
#Yarışlarındaki Maliyet - 27,4 Milyon Dolar
Maaşlar
#Takım Maaşları - 57 Milyon Dolar
#Sürücü Maaşları - 5 /50Milyon Dolar
Yan Giderler
#Seyahat Konaklama - 10Milyon Dolar
#ArGe - 22,5Milyon Dolar
#Motor Bütçesi - 134Milyon Dolar
#Rüzgar Tüneli - 14,9Milyon Dolar

Yaklaşık 350Milyon Dolarlık bir bütçe ile takımlar F1'de mücadele ediyorlar.Gerçekden büyük rakamlar dönmesine rağmen takımlar sponsorluk ve reklam gelirleri ile bu bütçeleri dengeleye biliyorlar.Bu hız fırtanasını Pazar günü (15,00) kaçırmayın.

Yorumlar

  1. Valla iyi para dönüyor bu sektörde. Pastadan bir şekilde pay almak lazım.

    YanıtlaSil
  2. @damacana nasıl pay alacaz f1 pilotumu olsak ne =P

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;