Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

En İlginç Tazminat Davaları

ABD'de birbirinden ilginç tazminat davalari açiliyor. Iste mahkemelerin ugrastigi en çilgin davalardan birkaçi.

  • San Diego'da ise bir adam belediyeye karsi 5.4 milyon dolar tazminat açti. Belediye salonunda verilen konser sirasinda erkekler tuvaletinde bir kadin gördügü gerekçesiyle, duygusal travma yasadigini öne sürdü.(Bu arada kadının erkekler tuvaletinde işi ne)
  • Bir soyguncu ise hapishane yönetiminden sikayetçi oldu. Çünkü tek kisilik hücrede kalan mahkum, bedava deodorant vermedigi için hapishane yönetimine kizdi.(Hem suçlu hem güçlü)
  • Bir kanser hastasi, öngörülen süre içinde ölmedigi gerekçesiyle saglik müdürlügünü dava etti. Doktorlarin koydugu teshise göre çoktan ölmüs olmasi gerektigini belirten davaci, tazminat istedi.(Bence haklı)
  • Peter Wellis (36), bosandigi esine tazminat ödemek istemedi. Karisinin kendisine dogum kontrol hapi kullandigini söyledigini savunan Wellis, esini sperm hirsizligiyla suçladi. Ancak Wellis hakli bulunmadi.(Bu amca biraz abartmış)
  • Bira düskünü bir adam Anheuser-Busch biralarini üreten sirkete 10 bin dolarlik dava açti. Biraciya göre, reklamda birayla kadinlarin tavlanabilecegi söyleniyordu, ancak kendisi basarili olamadi.(Keşke o kadar kolay olsa )
  • Bir kadin sürücü, buz tutmus yolda motorlu bir kizakla çarpisti. Kizagin sürücüsü öldü. Kadin sürücü, tanik oldugu ölüm aninda yasadigi sok yüzünden adamin dul karisina tazminat davasi açti.(Yuh dediğinizi tahmin ediyorum)
  • Florida'da bir balikçi siddetli firtinada öldü. Ailesi, hava durumu yorumu dogru çikmadigi gerekçesiyle bir TV kanalindan 10 milyon dolar tazminat istedi. Dava geri çevrildi.(Mantıklı karar vermiş hakim)
  • Dorothy H. (40) esini ayarttigi gerekçesiyle öteki kadin hakkinda 1 milyon dolarlik tazminat davasi açti. Yargiç, 18'inci yüzyildan kalma bir maddeye dayanarak, davanin görülmesini kabul etti.
  • 81 yasindaki Stella Liebeck, satin aldigi kahvenin dökülmesi üzerine teninde yanik olustugu gerekçesiyle McDonald's'dan davaci oldu. O günlerde bütün Amerika biranda bu davaya odaklandi. Yasli kadin 2.7 milyon dolar tazminat kazanarak biranda söhret olurken, ülkenin en büyük fast food zincirlerinden biri olan McDonald's, ortaya çikabilecek baska uyaniklara karsi çesitli önlemler almaya (işte caydırıcılık bizde hala türkçe kullanma kulavuzu olmayan mallar satıla dursun)

4 Yorum

Yorum
Damacana
admin
8/8/07 09:41 ×

Son maddede McDonals a acıdım. Ben adamların yerinde olacam kapatırım dükkanı yok size burger, murger derim.

Yurtdışına hizmet ederim :)

Cevapla
avatar
umit
admin
8/8/07 12:13 ×

O kadın sürücüye hakkaten yuh dedim...

@damacana

hehe :))

Türkiye'de hizmet sektöründekiler o nedenle kapayıp yurtdışına gitmiyolar zaten. Böyle bişeyin başlarına gelmeyeceklerini biliyolar :D

Cevapla
avatar
hakan
admin
9/8/07 16:20 ×

İlginçten öte birşey bu. Kocası tarfik kazasında ölen dul kadına dava açmak kadar saçma birşey olamaz. İnsana ne kadar değer veriyor Amerika diye düşünmeyin sakın. Bu tür davaların yanında elşektirikli sandalye davaları da var.

Cevapla
avatar
9/8/07 18:08 ×

Kanser hastası değil akıl hastası sanırım

Cevapla
avatar

Durma sende düşünceni yaz ...!
Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır. Kod ÇeviriKod Çeviri EmojilerEmojiler