Ana içeriğe atla

Parlak Daire - Cd

Hayatımıza 1982 yılında giren CD teknoloji ve eğlence alanlarına bir çok etkisi oldu. Dünyanın ilk cd'si Almanyada bir philips kuruluşu olan Polygram fabrikasında 17 ağustos 1982 de üretildi.
ilk cd ise ABBA'nın Ziyaretçiler albümü için üretildi.


  • 1983 yılından sonra cd ile cd çalarlar da hayatımıza girmiş oldu.
  • İlk cd kapasitesi 1 saatlik ses kaydı alacak şekilde tasarlanmıştı. Daha sonra Beethoven'ın 9.senfonisi'nin sığması için kapasite 74 dakikaya çıkarılmıştır.
  • 1980 yılında Philips ve Sony CD ve CD-ROM standartlarını belirledi ve Kızıl Kitap adı ile tüm dünyaya önerdi.
Cd'ler ilk olarak müzik sektöründe kullanılmıştır ve gayet de başarılı olmuştur. Ünlü DireStraits grubu Silah Kardeşliği albümünde Cd kullanarak milyon kopya satan ilk albüm olmuştur.Şuana kadar dünya üstünde yaklaşık 200 milyar'dan fazla cd satıldı ve CD teknolojisi giderek gelişmekte CD , DVD derken en son Blu-Ray ile ivme bir üst seviyeye çıkarılmış durumda.

Kaynaklar: Philips,Sony,Chip

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;