Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Beden Dili

Nasıl ve ne şekilde konustuğumuz pekte önemli değil önemli olan beden dilimizin karşı tarafa neler yansıttığı "son zamanlarda iş görüsmelerinde üzerinde durduğum tek konu bu oldu" acaba vücutdilim beni nekadar yansıtyor? Unutmayalım farkında olmadan vücut dilimiz bizi ele veriyor..İletisimin toplam etkisini yaklasık %7’si söz %38’i ses %55’i beden oluşturur..
El saklama: Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür yere koyarız. Ve avuç içlerimiz yukarıya doğru döner. Ama yalan söylediğimiz zaman ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz! Arkadasınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu konudan rahatsız olduğu hakkında bir sinyal olabilir.
Yutkunma: Bedenimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Buda konuşmayı zorlaştırır. Yani birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarı çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.
Hızlı konusma: Karşınızdaki tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, nekadar hızlı konuşursa okadar yalan söylediğinden kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünürler.
Nefes alıp verme: İste süper bir ipucu daha… Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın! Baskı altında olduğu zaman karnından nefes almayı bırakır göğsünden nefes almaya baslar.
Gülmek: Pek cok insan yalan söyledinde ilk başta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konusur ve daha neseli olur.
Öksürmek: Eğer sevgilinize nerede olduğunu sorduğunuzda şiddetli bi öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Beden yalana karsı koymaya calışır, boğazını temizlemek iyi bir hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını arttırır.
İstemli yada istemsiz.. ne sekilde olursa olsun beden dilimiz alçak sesle söyleyemediklerimizi söylüyor !!
* Elleri belinde ayakta duran bir kişi nedensizde olsa kavga çıkarmaya hazırdır. Uzak durun !
* Karşınızdaki bacak bacak üstüne atmıs ve üstteki bacağını sallıyorsa bu onun sıkıntıdan ölmek üzere olduğunu gösterir. Derhal espri patlatın!
* Kollarını göğüs hizasında kavuşturmuş kişinin savunmasız halde olduğunu unutmayın.. ona kabul ettirmek istedikleriniz ne varsa hemen harekete gecin.
* Çenesini tutan biri büyük ihtimalle kafasında durum değerlendirmesi yapıyordur. Bu durumda sizi dinlemeyeceğinden önemli konularından bahsetmeyin.
* Yana hafif eğilmis baş, anlatılana ilgi gösterildiğini ifade eder. Bu durumu iyi değerlendirin. Konuşmayı sürdürüp ortamın keyfini çıkarın.
* Karşınızda ellerini ovusturan biri varsa sizden beklentisi var demektir.. olumlu cevap veremeyecekseniz o ortamdan hemen kaçın
* Otururken hafif kaykılmış, elleri başının arkasında birleşmis, bacak bacak üstüne atmış biri kendine güvendiği ve kariısındakine üstünlük taslayacağı apacık bellidir.
* Çenesine hafif hafif vuran birinin bir karar verme aşamasında olduğunu anlayabilirsiniz.. hakkınızda hayırlı olmayacaksa onun dikkatini dağıtın !

benden bukadar gerisi size kalmış ...!