Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Küçük Balık Yoksa Büyük Balık Da Yok !

Dün akşam gece yarısı haberlerinde izledim greenpeace denizlermizdeki balık stokları için alarm zillerinin çalmaya başladığını söylüyordu. Gerçekden de doru aslında dünyadaki kaynakları bırakın kendisinin alarm zilleri çalıyor. Neyse dünya dostu örgütümüz balık stoklarındaki azalmanın nedeni daha yavru iken avlanmanın büyük etkisi olduğunu görmüş(trolle ve kaçak avlanmanın da etkisi var) ve Küçük balık yoksa Büyük balık da yok! adlı kanpanyayı başlatmış. Kendileri şöyle buyuruyorlar.
Denizlerimizdeki balıklar hızla tükeniyor. Akdeniz’deki stoklarımız neredeyse bitmek üzere. Greenpeace yavru balık avcılığının ve satışının durdurulması için acil çağrıda bulunuyor.Çünkü sonuç çok açık : Küçük balık yoksa, büyük balık da yok!

Benimde deniz sever biri olarak hoşuma gitti. Bu kampanya için bir cetvel hazırlamışlar. Cetvelde tezgahlarda boy gösteren belli başlı balıkların boylarını gösteren çizgiler var. Tabi alışveriş yaparken şu bana verdiğin balıkların boylarını bir ölçeyim dememiz zor olsada kampanya akılda kalması ve dikkat çekmesi bakımından güzel. En azından aldığımız balıkların evde bir kaçının boyunu ölçebiliriz. Gerçekten yavru balıksa balıkçımızı uyara biliriz yada bir daha ordan balık almayız. Bu cetvele internet üzerinden de ulaşmamıza olanak var.
Balık Cetveli için tıklayın>>>

8 Yorum

Yorum
phata
admin
4/10/07 10:13 ×

deniz sever olduğunu biliyoruz yengeç bey :)
ben ikinizi de seviom :)

cetvelin yanlış ellere geçmesini önlemeliyiz ama..
güzel kampanya...
gerçi denizden ne çıksa yerim ya...

Cevapla
avatar
yengeç
admin
4/10/07 10:25 ×

phata bey gerçekden doru tesbit ben bir deniz severim =))

Cevapla
avatar
Adsız
admin
4/10/07 11:57 ×

denizlerimizi koruyalım :) bilincli bir toplum olmalı ve denizlerimizi koruma alanları geliştirmek için bir adım atılmasında destek olmalıyız..

tabii denizide "ch³-ch2²-cooh" sevelim :p

Cevapla
avatar
4/10/07 22:39 ×

Deniz sevmesen Yengeç olmazsın dimi :) Vall en üzücüsü de motordan inerken denizin o pis hali. Nasıl bu kadar güzel bir ülkede denizlerimize sahip çıkamıyoruz pes vallahi bize!

Cevapla
avatar
yengeç
admin
5/10/07 09:13 ×

@eda hanım burcumda yengeç =D

Cevapla
avatar
Adsız
admin
5/10/07 10:05 ×

ahh o petrol atıkları yokmuuu mahvediyor deniz yasamını..

Cevapla
avatar
volkanalabaz
admin
9/10/07 20:42 ×

Bende öyle hep denizlerde büyüdüm yani denizden babam çıksa yerim boyutundayım ama bu kadar da olmaz yani yasaklasınlar kardeşim bu işi biraz resmileştirsinler kafasına göre millet balık tutmasın olmaz yani. Çok ama çok güzel bir işe girişmiş Greenpeace kutlarım. Şimdi nasıl olacak bu yasaklamam belli bir ölçü vereceksin adamlara diyeceksin ki bu ölçüde yada bu şekilde ki balıklar gelirse geri göndereceksiniz. Her şeye atlamayacaksınız. Gerçekten ciddiyim. Ben tam deniz ve balık hastasıyım sürekli balığa giderim yani dalarım falan mesela ilk Almanya’da balığa çıktık ama 50 kişi var turla gidiyorsunuz herkes balık tutmaya gelmiş yani ben tuttum bir tane koydum kendime adam var bir tane dedi sen ne yapıyorsun ben burada neciyim bana getireceksin ben ölçü cem kilosuna bakacağım cinsine göre uygunsa balık senin. Dedim oldu hocam gözlerim doldu balık bu yaaa sonra düşündüm ulen volkan ne manyak adamsın dedim bir daha da yapmadım böyle şeyler zaten cezası da çok büyük. Bizde yaptırım yok kurallar yok herkes kafasına göre takılıyor umarım bu sistem biraz ses getirir.

Cevapla
avatar
yengeç
admin
9/10/07 20:51 ×

@volkan birazda bu bilinçle ilgli birşey şimdii yabancı memlekette yengeç avlıyorlar adamlar ama boyle binlerce o avladıkları her yengeçe depoya atmadan ellerindeki cetvelle ölçüyorlar küçükleri anında denize geri yolluyorlar tv'da izledim birazda insanda bilinç olacak kendisi diyecek bu daha küçük büyüsün nasıl olsa ben bunu avlarım diyecek bilmeme anlata bildimmi =)

Cevapla
avatar

Durma sende düşünceni yaz ...!
Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır. Kod ÇeviriKod Çeviri EmojilerEmojiler