Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Küçük Balık Yoksa Büyük Balık Da Yok !

Dün akşam gece yarısı haberlerinde izledim greenpeace denizlermizdeki balık stokları için alarm zillerinin çalmaya başladığını söylüyordu. Gerçekden de doru aslında dünyadaki kaynakları bırakın kendisinin alarm zilleri çalıyor. Neyse dünya dostu örgütümüz balık stoklarındaki azalmanın nedeni daha yavru iken avlanmanın büyük etkisi olduğunu görmüş(trolle ve kaçak avlanmanın da etkisi var) ve Küçük balık yoksa Büyük balık da yok! adlı kanpanyayı başlatmış. Kendileri şöyle buyuruyorlar.
Denizlerimizdeki balıklar hızla tükeniyor. Akdeniz’deki stoklarımız neredeyse bitmek üzere. Greenpeace yavru balık avcılığının ve satışının durdurulması için acil çağrıda bulunuyor.Çünkü sonuç çok açık : Küçük balık yoksa, büyük balık da yok!

Benimde deniz sever biri olarak hoşuma gitti. Bu kampanya için bir cetvel hazırlamışlar. Cetvelde tezgahlarda boy gösteren belli başlı balıkların boylarını gösteren çizgiler var. Tabi alışveriş yaparken şu bana verdiğin balıkların boylarını bir ölçeyim dememiz zor olsada kampanya akılda kalması ve dikkat çekmesi bakımından güzel. En azından aldığımız balıkların evde bir kaçının boyunu ölçebiliriz. Gerçekten yavru balıksa balıkçımızı uyara biliriz yada bir daha ordan balık almayız. Bu cetvele internet üzerinden de ulaşmamıza olanak var.
Balık Cetveli için tıklayın>>>