Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

YouTube Halloween

Bildiğiniz gibi google özel günlerde doodle denilen özel tasarlanmış logolarını yayınlamakta. Bu furyaya Youtube'da katılmış gibi görünüyor. 31 ekimde kutllanan çocukların köstüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker ve hediye aldıkları bir bayram olan Cadılar bayramı için youtube'da bir doodle hazırlamış. Bundan sonra youtube'da bu doodleları daha sık görme imkanımız olabilir.

Cadılar Bayramı Halloween nasıl ortaya çıkmıştır? ......

Cadılar Bayramı, bir Pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19'uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam etmiştir.Batı Dünyası; 20'inci yüzyılda Cadılar Bayramı'nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.
Cadılar Bayramı genelde birçok Batı Dünyası ülkesinde kutlanır. Ancak popülaritesi Avustralya, Yeni Zellenda ve Filipinler gibi ülkeleri de etkilemiştir. Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır. Yemek olarak resmi şekeri, elma şekeridir. Bunun yanı sıra tüm şekerlemeler de kullanılır.Muhafazakar Hristiyanlar genelde Cadılar Bayramı'nı desteklemezler ve yanlış bulurlar.

Kaynak:Wikipedi