Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Robotlar ve hayatımızdaki yerleriRobotlar, bizim yeni elektronik arkadaşımız olmaya niyetli gibi gözüküyor.. yeni geliştirilen ve 'kısmet' adı verilen bu yeni robotumuzun kişilk özellikleri,londra da birtakım meraklı üniversite öğrencileri tarafından uzun bir incelemeden sonra ortaya cıkmış ve bazı vurgulara rastlanmıştır.
Uydurma robotlar daima kişilikli olmuştur. Yaratıcısı Bay Marvin'e göre paranoyak C-3PO (robotumuzun kod adı) huysuz ve öldürücüdür. Fakat gercekçi bakıldığında bazı parçalarında farklıklar olustulmuştur .. Aslında yapım aşamasında Düş kırıklığına uğratıcı bir sekilde karmaşık bir robot olmuasıda bircok parçadan oluşması ve birden cok ameliyat geçirmesi açısından tam bir otomatikleştirilmesiyle meydana gelmiştir. Bu "kısmet" robot adını verdikleri güçsüz,dikkat çekici ve bir o kadarda insani duyguları barındıran bu robot için geçerlidir sanırım :)
Telefon ve bilgisayarların gelişmekte olduğu, insanlar ilişkilerini bu cansız elektronik objelere bağladı gibi görünüyor. ileri nesillerde insanlar hizmetçilerini bu yolla tedarik edecekler :)
Gelecekte robotlar yerimizi alır mı almaz mı bilinmez ama The Guardianın yaptığı arastırmaya göre robotlar üzerinde yeni vurgulara rastlandı. "Yasayan robotlar ve etkilesim kampanyası" na katılan 10 üniversite öğrencisi "kısmet" robot adını verdikleri bu sevimli tepkilerini insani bir biçimde harekete geciren bir robot geliştirdiklerini acıkladılar!
Bu hafta mühendis,ruhbilimci ve bilgisayar bilim adamları daha önemli gelişmeye imza atarak robotların kişileştirilmesinde rol oynayacaklarını dile getirdiler.
Robotların makinelesmesinde ortaya bazı problemlerinde ortaya cıkması bilimadamlarının aklında belli başlı soruların olmasına yol actı. Kobay "kısmet" adlı robotta ortaya cıkan bazı anormallikler -paranoid android- kişilik bozukluğu tanısının konulması acısından inceleme altına alındı. umarım robotlar yerimizi almaya kalkışmaz ileri yaşantımızda :))