Ana içeriğe atla

Robotlar ve hayatımızdaki yerleriRobotlar, bizim yeni elektronik arkadaşımız olmaya niyetli gibi gözüküyor.. yeni geliştirilen ve 'kısmet' adı verilen bu yeni robotumuzun kişilk özellikleri,londra da birtakım meraklı üniversite öğrencileri tarafından uzun bir incelemeden sonra ortaya cıkmış ve bazı vurgulara rastlanmıştır.
Uydurma robotlar daima kişilikli olmuştur. Yaratıcısı Bay Marvin'e göre paranoyak C-3PO (robotumuzun kod adı) huysuz ve öldürücüdür. Fakat gercekçi bakıldığında bazı parçalarında farklıklar olustulmuştur .. Aslında yapım aşamasında Düş kırıklığına uğratıcı bir sekilde karmaşık bir robot olmuasıda bircok parçadan oluşması ve birden cok ameliyat geçirmesi açısından tam bir otomatikleştirilmesiyle meydana gelmiştir. Bu "kısmet" robot adını verdikleri güçsüz,dikkat çekici ve bir o kadarda insani duyguları barındıran bu robot için geçerlidir sanırım :)
Telefon ve bilgisayarların gelişmekte olduğu, insanlar ilişkilerini bu cansız elektronik objelere bağladı gibi görünüyor. ileri nesillerde insanlar hizmetçilerini bu yolla tedarik edecekler :)
Gelecekte robotlar yerimizi alır mı almaz mı bilinmez ama The Guardianın yaptığı arastırmaya göre robotlar üzerinde yeni vurgulara rastlandı. "Yasayan robotlar ve etkilesim kampanyası" na katılan 10 üniversite öğrencisi "kısmet" robot adını verdikleri bu sevimli tepkilerini insani bir biçimde harekete geciren bir robot geliştirdiklerini acıkladılar!
Bu hafta mühendis,ruhbilimci ve bilgisayar bilim adamları daha önemli gelişmeye imza atarak robotların kişileştirilmesinde rol oynayacaklarını dile getirdiler.
Robotların makinelesmesinde ortaya bazı problemlerinde ortaya cıkması bilimadamlarının aklında belli başlı soruların olmasına yol actı. Kobay "kısmet" adlı robotta ortaya cıkan bazı anormallikler -paranoid android- kişilik bozukluğu tanısının konulması acısından inceleme altına alındı. umarım robotlar yerimizi almaya kalkışmaz ileri yaşantımızda :))

Yorumlar

  1. robotlara bir yenisi ekleniyor gibi.. zaping yapan robot,diş fırcalayan robot,temizlik yapan robot vs..vs sanırım bu yazdığınız robotta paranoyak bir robot olmus :)

    YanıtlaSil
  2. robotların savaştığı bir dünya çok uzakta değil.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;