Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Sigarasız Hayata Destek..


Öncelikle sigaranın bukadar kötü örnekleri varken niye inadına sigara kullanan sayısı gitgide artıyor onu anlamıs değilim. Doğrusunu söylemek gerekirse üniversite döneminde o hatayı bende yapıyordum taa ki melek bebekaşkımla "Yengec"karsılasana kadar :) işin ilginç yanıda sanırım her sigara içeninde bilinçli sekilde zararlarının farkında olması :( Sigara içmenin nedeni hem psikolojik hem de fiziksel olabilir. Bazıları için, yaşadıkları hayat koşullarında sigaranın düzenli kullanımı, bu kişileri sigara içmeden yaşamla başa çıkamıyacaklarına ikna etmiştir sanırım.. İnsanların sigaraya başlama ya da bırakmayı reddetme nedenleri de çok açık değil anlaşılan. Sigara içen bazı kişiler, sigaranın kendilerine enerji verdiğini söylüyor. nasıl oluyorsa artık! Ayrıca Nikotin, adrenalin benzeri bir etkiy sahip ve uyarıcı olarak iş görürmüş. mesela; sigara içerken kalp atışınız hızlanır ve kan basıncınız artar vs..vs.
Yine duyduğum bir habere göre Sağlık bakanlığı genel müdürlüğünden açıklanan bir kampanya ilgimi cekti "temiz bir topluma destek kampanyası" hatta bu işin ucunda ödül olarak para konulacağı ve bu da cekiliş sonunda kazanan sigarasız hayata merhaba diyen biri olacak. kampanya ile bilgi almak isterseniz kampanya 1-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. Kampanyaya 18 yaşını doldurmuş herkes ve en az bir senedir sigara kullanan herkes katılabilecek! Katılmak isteyenler başvuru formlarını 30 Nisan’a kadar İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Grup Başkanlıklarına, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Devlet Hastanelerine, Sağlık Ocaklarına, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Sağlık Evlerine teslim edebilirler.. Temiz bir gelecek için bunlar hiçte zor değil

Bilim adamlarından oluşan üç ayrı ekip tarafından yapılan araştırmalarda, sigara bağımlılığına neden olan, sigarayı bırakmayı zorlaştıran ve sonuçta akciğer kanserine neden olduğu düşünülen bir gen bulundu.