Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Sigarasız Hayata Destek..


Öncelikle sigaranın bukadar kötü örnekleri varken niye inadına sigara kullanan sayısı gitgide artıyor onu anlamıs değilim. Doğrusunu söylemek gerekirse üniversite döneminde o hatayı bende yapıyordum taa ki melek bebekaşkımla "Yengec"karsılasana kadar :) işin ilginç yanıda sanırım her sigara içeninde bilinçli sekilde zararlarının farkında olması :( Sigara içmenin nedeni hem psikolojik hem de fiziksel olabilir. Bazıları için, yaşadıkları hayat koşullarında sigaranın düzenli kullanımı, bu kişileri sigara içmeden yaşamla başa çıkamıyacaklarına ikna etmiştir sanırım.. İnsanların sigaraya başlama ya da bırakmayı reddetme nedenleri de çok açık değil anlaşılan. Sigara içen bazı kişiler, sigaranın kendilerine enerji verdiğini söylüyor. nasıl oluyorsa artık! Ayrıca Nikotin, adrenalin benzeri bir etkiy sahip ve uyarıcı olarak iş görürmüş. mesela; sigara içerken kalp atışınız hızlanır ve kan basıncınız artar vs..vs.
Yine duyduğum bir habere göre Sağlık bakanlığı genel müdürlüğünden açıklanan bir kampanya ilgimi cekti "temiz bir topluma destek kampanyası" hatta bu işin ucunda ödül olarak para konulacağı ve bu da cekiliş sonunda kazanan sigarasız hayata merhaba diyen biri olacak. kampanya ile bilgi almak isterseniz kampanya 1-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. Kampanyaya 18 yaşını doldurmuş herkes ve en az bir senedir sigara kullanan herkes katılabilecek! Katılmak isteyenler başvuru formlarını 30 Nisan’a kadar İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Grup Başkanlıklarına, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Devlet Hastanelerine, Sağlık Ocaklarına, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Sağlık Evlerine teslim edebilirler.. Temiz bir gelecek için bunlar hiçte zor değil

Bilim adamlarından oluşan üç ayrı ekip tarafından yapılan araştırmalarda, sigara bağımlılığına neden olan, sigarayı bırakmayı zorlaştıran ve sonuçta akciğer kanserine neden olduğu düşünülen bir gen bulundu.

4 Yorum

Yorum
greencx
admin
16/4/08 22:22 ×

yıllarca sigara kullanan biri olarak sigarananın ne meret birsey olduğunu iyi biliyorum.. yaklasık 5 yıldır sigarasız yasamaya cabalıyorum ve artık sonunda demeliyim vücudumdan pis maddeleri attım.. tek sorun sanki yıllardır sigara esiri ben deilmisim, sanki yıllardır o pis zehiri içime ben cekmemisim gbi sigara dumanından ve sigara içenlerden uzaklasıyor olmam! aslında bu da güzel birsey basardım ve simdi daha sağlıklıyım.

Cevapla
avatar
Adsız
admin
19/4/08 21:35 ×

dumansız sigaranın, köpüksüz biranın taaa ... :)

Cevapla
avatar
7.oda
admin
21/4/08 12:12 ×

13 yıl çok severek tam bağımlısı olarak içtiğim sigarayı 1.5 yıl önce bırakmıştım.. ben bıraktıysam herkes bırakabilir diyorum başka da bişi demiyorum :)

Cevapla
avatar
melis bercis usal
admin
24/4/08 10:42 ×

bırakan arkadasları kutluyorumm.. ben bırakamıyorum her yolu denedim zaman gecince mıknatıs gibi yapısıyorum sigaraya yine. bana da taktik verin arkadaslar !!

Cevapla
avatar

Durma sende düşünceni yaz ...!
Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır. Kod ÇeviriKod Çeviri EmojilerEmojiler