Ana içeriğe atla

Dot.TK


Bugün Dot.TK'nin şişlide basın toplantısı vardı. Sabah 9,30 da bizde basın toplantısında idik. Bizlere Josst Zuurbier bir kaç açıklamda bulundu. Öncelikle Dot.TK ingiltere odaklı bir firma TK uzantısı ise TOKELAU adındaki 1500 kişinin yaşadığı güney pasifikdeki adalar grubu olan bir ülkenin uzantısı olduğunu söyledi. Sayın Zuurbier türkiyeden TK uzantılı domainlere çok talep olduğunu söyledi.Zaten türkiyeye de gelmelerinin sebebi bu imiş. Com.tr uzantılı domain almak için bildiğiniz gibi bir çok burokrasi engele olduğunu bu yüzden de TK uzantısı kişiler ve küçük işletmeler tarafından sıkça tercih edildiğini savundu.
TK uzantısı dünya üstündeki 250 uzantıdan bir tanesi iki karaterli uzantılar ülkelere ait olduğu için nerde ise hepsini devletler tarafından yönetiliyormuş. Fakat TK'da durum biraz farklı başvurmanız halinde aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde hemen domainizi kullanıma açılacağını söylüyorlar.

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de destek sistemi idi. Destek Türkçe ve 24 saat online müşteri temsilcileri tarafından verileceğini söylediler. Bizim anladığımız .TR uzantılı adreslerin bir takım bürokrasi gerektirdiği için türk kullanıcıların TK adresine yöneleceğini umut edip TürK İnternet Adresi sloganı ile türkiye pazarına adım atıyorlar.
Birde katılımcılara bir adet TK uzantılı alan adı hediye ettiler. Sağ olsunlar =)Toplantıya volkanda sonradan katılabildi onla bazı konularda krikit yaptık volkan ve tercuman ablaya sevgiler =)

İşte toplantıdan bizim çektiğimiz bir kaç kare
BASIN BÜLTENİ

Türkiye’ye özel alan adları geliyor
İnternette alan adı kaydı yapan Dot TK, Türkiye pazarına girdi. “TürK İnternet Adresi” olmayı hedefleyen firma, sunacağı yeni Türkçe alan adlarıyla, Türk internet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atacak.

Yenilikçi alan adı kayıt bürosu Dot TK, Türkiye pazarına girdi. İstanbul’da bir ofis açan firma, hızlı, kolay ve uygun maliyetli Türkçe alan adı kayıtları yaparak, sektörde büyük bir yeniliğe imza atacak.

Bilindiği gibi, web sitesi ve e-posta adresleri, alan adlarıyla tanınıyor. Herkes .COM ve .ORG gibi jenerik alan adı uzantılarını biliyor. Dot TK, Türkiye pazarı için yeni bir uzantı sunuyor: .TK.

Dot TK, bu yeni alan adlarının, hem Türkiye pazarı, hem de Türk halkı için önemli ve olumlu etkisi olacağını tahmin ediyor. Dot TK CEO’su Joost Zuurbier, konu hakkında şunları söylüyor: “Sunulan yararlar ortadadır. Dot TK, açıkça TürK alan adını temsil ediyor. Halkın kolayca hatırlayabileceği açık ve basit bir web adresi, hem müşteri, hem de web sitesi sahibi açısından gerçek bir avantaj.”

Pek çok sektör uzmanı, Türkiye’deki diğer yerel alan adı kayıt sistemlerinin çok bürokratik, yavaş ve karmaşık olduğunu kabul ediyor. Dot TK ile, şirketlerin herhangi bir sicil belgesi ya da vergi bilgisi sunması gerekmiyor. .TK alan adı, herkes tarafından birkaç saniyede alınabiliyor ve .COM.TR için ödenen ücretin dörtte birine mal oluyor.

Türk internet pazarı hızla büyüyor. Bu pazarda, halihazırda 16 milyonu aşkın online kullanıcı bulunuyor. Dot TK, kendini dünya sahnesinde önemli bir güç olarak konumlandırmaya çalışan Türkiye için, açık ve erişilebilir bir internet kimliği sunmayı amaçlıyor. Alan adları, www.dot.tk adresinin yanı sıra Türkiye’deki pek çok İnternet Servis Sağlayıcıya ya da Web Hosting (Barındırma) Sağlayıcıya kaydettirilebiliyor.

Yorumlar

 1. Bence bu tk uzantılı domain adresleri fazla tutulmaz en güzeli .com, .net, .org uzantılı domain adresleridir her zaman.Ama bakarsınız da çok tutulabilirler.bana kalsa ben asla tk uzantılı bir domain tercih etmem tabi bu benim şahsi fikrim.

  YanıtlaSil
 2. .com dışındaki tüm domainler değersizdir.

  YanıtlaSil
 3. @damacana üzülerek bu görüşüne katılmayacağım

  YanıtlaSil
 4. Evet Türk kullanıcıları çok fazla talep ediyor bu alan adlarını.
  Ancak .tk yöneticilerinin atladığı bir şey var: Türk kullanıcıları bu alan adı uzantısını BELEŞ olduğunda talep ediyor. :)

  YanıtlaSil
 5. Açıkcası ben deneme amaçlı üç adet alan adını 2 yıllık aldım. 2 yıllık ücret 25 YTL. 1 yıllık alamıyorsunuz. En az 2 yıllık. 75 YTL para harcamış oldum yani. Bakalım inşallah işe yarar.

  Bu bilgi için teşekkür ediyorum.

  Aslında ben de .com'dan başka alan adına sıcak bakmıyorum ama bu durum başka. Jenerik alan adları alabilirsiniz. Aramalarda üste çıkması biraz zor olsa da denemeden göremeyiz. Bazı aramalarda .in'leri ilk sayfada gördüğüm oluyor. Kısa sürede denenecek bir şey değil. Umarım faydalı olur ve bunları yazarım.

  YanıtlaSil
 6. @uğur domainler hemen açıldımı peki bilgi verirmisin biraz ???

  YanıtlaSil
 7. Evet domainler anında açıldı. Yönlendirme yaptım. Yönlendirmeler de saniyeler içinde gerçekleşti. Şu an sorun yok.

  YanıtlaSil
 8. uzantı hoşuma gitti TK - Türk - Türkiye - Tiki anlamlarındada kullanılabilir ( :

  YanıtlaSil
 9. ben kullanıyorum çok ta avantajlı uğr'un dediği gibi anında açıldı ayrıca 5 adette mail yönlendirme veriyor Örnek:(İnş Reklam Olarak Algılanmaz) www.gizemlisatirlar.tk aldım bana isim@gizemlisatirlar.tk olarak 5 adet mail yönlendirme verildi Çok Güzel...

  YanıtlaSil
 10. Shadow
  Uğur Samsa'ya: "2 yıllık ücret 25 YTL. 1 yıllık alamıyorsunuz. En az 2 yıllık." demişsiniz. Bu bilgi tamamen yanlış çünkü ben geçen sene 1 yıllığına denemek için 1 liraya aldım ve çok memnunum. Siz çok sağlam bir kazık yemişsiniz geçmiş olsun. Google da zaten indexleme için alan adı uzantılarına bakmıyor, yantığın işe bakıyor.

  YanıtlaSil
 11. .tk bence yeni bir heyecan yaratıyor. malum çoğu isimler .com olarak alınmış durumda.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;