Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Nerden Nereye

Dünyamız inanılmaz hızlı bir şekilde değişmeye başladı bu değişimler yıllık dan aylık'a daha sonra haftalara kadar düştü şöyle bir geçmişe baktığımda oldukça şeyin değiştiği hayatımıza girdiğini gördüm

  • Arkadaş arıyorum break , break ...
80'lerin başında arkadaşlık sitelerini bırakın internet daha yokken insanlar bir şekilde birbirleri ile iletişe etkileşime geçmeleri gerekiyordu. Tabi bunu yaparken ellerinin altındaki o zamanın teknolojisi olan telsizleri kullandılar ve bir platform oluşturdular. Halk telsizi frekansından " Break Break arkadaş arıyorum tüm yanlız kalplere" diye seslendiler. Şimdilerde durum oldukça farklı arkadaşlık siteleri gani gani hangi birine üye olsanız acaba? Hatta günümüzün salgını facebook varken ne gerek var telsize. Eskiden hiç karşılaşmadığımız birileri ile tanışıp buluşmak hatta evlenmek garip gelirken artık doğal bir olgu oldu. Yani bu son altı yedi yılda arkadaş edinmenin kuralları tamamen değişti.

  • Bak postacı geliyor selam veriyor ...
Eskiden filimlerde görürdük kocaman çantalı içi mektup dolu amcalar evlerin posta kutularına mektupları dağıtırdı. İnsanlarda sabırsızlıkla yakınlarından gelecek bu mektupları beklerdi , özel günlerde sevdiklerine kartlar atarlardı. Sevgililer birbirlerine aşk dolu mektuplar yollarlardı. Ama bunlarda eskide kaldı artık o amcaları sokaklarda göremiyoruz onlarınn yerine E-postalar aldı. Hatta postacı amcalar artık sırf kredi kartı ekstresi ve fatura getirdikleri için sempatilerini kaybetmişlerdir. E-postalar saniyeler içerisinde iletişim kurmamıza yaradığı için Teknolojinin en yararlı nimetlerinden biri diyebiliriz ama postacı amcalara yazık oldu söylemeden geçemiyeceğim =)

  • Adana çık aradan ...

Eskilerde hatırlarsınız çevirmeli telefonlar vardı santrale numarayı verir bağlamasını dört gözle beklerdik, hatta jetonlu kulübelerde sıralar olurdu. Teknolojinin hızlı gelişimi bu sorunumuza da çözüm buldu ve ilk okul çocuğunun bile cebine telefonu soktu. Artık sesli iletişim ile dünyanın herhangi bir köşesindeki birisi ile rahatca konuşa biliyoruz. Hatta konuşmakla kalmayıp görüntü,video, resim bile yollaya biliyoruz.

  • Bankaya kuyruğa girdim geleceğim ...

Eskiden bankaya gitmek demek en az yarım gününüzü bankada geçirmeniz demekti. Su faturası elektirik faturası derken bir bakmışsınız banka kuyruklarında yaşlanıp gitmişsiniz. Teknoloji bankalarada el atınca artık oturduğumuz yerden kahvemizi yudumlarken tüm bankacılık işlemlerimizi yapar olduk. 20 yıl öncesine kadar kredileri sadece büyük firmalar alırken günümüzde cep telefonunuzla iki dakkada kredi alabilmekteyiz yada en bonuslusundan bir kredi kartı sahibi olabiliyoruz.

  • Çelik çomak oynarmısın? ....
Evet nerde o eski çocukluğumuzun oyunları saklanbaç, alman kale, seksek, karşı mahalle ile misket oynamak. Daha sonraları hayatımıza atari girdi hiç şüphe yokki commodore 64 hala gönüllerimizin kralıdır. Atari salonlarında azmı "aduket" çektik. Azmı yanımıza gelen "abi geçeyimmi" diyen ufaklıkları kovduk. Artık çocukların oyun anlaşı tamamen değişti. Evlerde bilgisayar, playstation çocukların hatta gençliğin favorisi oldu evlerde yapılan pes turnuvaları tek kale maçların yerini aldı.

Yakın bir gelecekte de ben inanıyorumki bu yazdığım teknolojik gelişmeler ve oyuncaklar eski moda olacak ve yeni nesil teknoloji avucumuzun içindeki yerini alacak...