Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Akdeniz'i Koruyoruz

Greenpeace'in Akdenizi Koruyoruz kampanyasına destek için bir email aldım. Ben de gemideyim sloganı ile yola çıkılan kampanya şöyle ;

Akdeniz dünya denizlerinin yalnızca % 0.7' sini oluşturmasına rağmen binden fazla türü barındırmaktadır ve bu miktar dünya denizlerindeki biyoçeşitliliğin % 8-9 ‘unu oluşturmaktadır. Bu türlerden bir çoğu -en az dörtte biri yalnızca Akdeniz'e özgü olmak üzere- başka hiçbir yerde bulunmamaktadır ve Akdeniz foku, yeşil kaplumbağa ve iri başlı kaplumbağa gibi türler ciddi tehdit altındadır.
Akdeniz kıyısında yaşayan milyonlarca insan, biyolojik kaynakları ve üç kıta arasında oluşturduğu köprü nedeniyle Akdeniz'e bağımlıdır. Bu kadar çok insan faaliyeti, balıkçılık, kültür balıkçılığı, petrol, doğalgaz ve nakliyat için denizin aşırı kullanımı büyük bir baskı oluşturmuştur.
Yörenin tarihini ve kültürünü şekillendiren ve destekleyen bu deniz, şimdi çok ciddi ve yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen bir tehdit altındadır. Şu anda Akdeniz'de tamamen koruma altında olan alanlar %1'inden azını kapsamaktadır. Bu rakam, bilim insanlarının öngördüğü %20 - %50'lik oranın hayli uzağında bir çığlık gibidir. Akdeniz'in biyoçeşitliliğini koruyabilmek ve gelecek kuşaklara sağlıklı ve verimli bir deniz bırakabilmek için, acilen tam anlamıyla korunan bir deniz rezervleri ağına ihtiyaç vardır.Greenpeace, deniz hayatının korunması ve balık stoklarının iyileştirilmesi için Akdeniz’in %40’ında tam koruma sağlanmış deniz rezervleri oluşturulması için uluslararası çalışmalar yürütüyor.

Eğer sizde destek vermek istiyorsanız tıklayın