Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Ödeme Yapabilen Cep Telefonu Standardı

Dünya GSM Mobil İletişim Sektörü Birliği GSMA ( aralarındaTurkcell ve Vodafone’un olduğu 700 GSM operatörü ve 200 cihaz üreticisi üyesi olan kuruluş), 2009 yılının 2.yarısından itibaren üretilecek tüm cep telefonu modellerinde N(ear) F(ield) C(ontactless) ödeme özelliğinin standart olmasını istedi. Böylelikle cep telefonu ile ödeme olanaklarından rahatlıkla yararlanılabilmesinin önü açılmış olacak.

Cep telefonu cihazları içinde kullanılacak SIM kartlarının Single Wire Protocol aracılığı ile NFC cihazla kontak kurmasına dayanan bu standart sayesinde tek bir SIM kart ile hem konuşma hem de ödeme olanağı tüm dünyada ortak bir şekilde sağlanabilecek.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkede GSMA önderliğinde yürütülen çalışmalarda (Pay-Buy-Mobile) GSM operatörleri merkezli bir iş modeli öngörülmektedir. Visa’nın PayWave ve Mastercard’ın PayPass temassız ödeme programları tarafından da desteklenen bu deneyimlerde kullanıcı geribildirimleri %90 gibi olumlu olmaktadır.

Görüşlerine başvurulan Turkcell ve Orange yetkilileri önlerinde aşılması gereken en önemli sıkıntının bu sistemi destekleyen el cihazlarına kullanıcının en düşük maliyetle ulaşabilmesi olduğunu belirtmişlerdir. Bu bağlamda cihaz üreticilerinin piyasaya bu tip telefonları sürme hızı ve yaygınlığı ya da eldeki cep telefonlarının bu sistemi destekler hale dönüşümünü sağlayan alternatif çözümlerin (bknz: Ekim 2008 Teknoloji Bülteni-NFC Ödemelerde İlginç Yaklaşımlar) başarısı ve maliyeti belirleyici olacaktır. Bankamızın da bu konuda yapılan denemeleri yakından izleyip hızla yaygınlaşma potansiyeli gösteren yöntem üzerinde çalışma yapması özellikle vadesiz mevduatta kazanç sağlayabilir.

Özgün içerik kodu : A2D08FFC1C94575CBAC2EA970BF3FECD5C2C6741