Ana içeriğe atla

Ödeme Yapabilen Cep Telefonu Standardı

Dünya GSM Mobil İletişim Sektörü Birliği GSMA ( aralarındaTurkcell ve Vodafone’un olduğu 700 GSM operatörü ve 200 cihaz üreticisi üyesi olan kuruluş), 2009 yılının 2.yarısından itibaren üretilecek tüm cep telefonu modellerinde N(ear) F(ield) C(ontactless) ödeme özelliğinin standart olmasını istedi. Böylelikle cep telefonu ile ödeme olanaklarından rahatlıkla yararlanılabilmesinin önü açılmış olacak.

Cep telefonu cihazları içinde kullanılacak SIM kartlarının Single Wire Protocol aracılığı ile NFC cihazla kontak kurmasına dayanan bu standart sayesinde tek bir SIM kart ile hem konuşma hem de ödeme olanağı tüm dünyada ortak bir şekilde sağlanabilecek.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkede GSMA önderliğinde yürütülen çalışmalarda (Pay-Buy-Mobile) GSM operatörleri merkezli bir iş modeli öngörülmektedir. Visa’nın PayWave ve Mastercard’ın PayPass temassız ödeme programları tarafından da desteklenen bu deneyimlerde kullanıcı geribildirimleri %90 gibi olumlu olmaktadır.

Görüşlerine başvurulan Turkcell ve Orange yetkilileri önlerinde aşılması gereken en önemli sıkıntının bu sistemi destekleyen el cihazlarına kullanıcının en düşük maliyetle ulaşabilmesi olduğunu belirtmişlerdir. Bu bağlamda cihaz üreticilerinin piyasaya bu tip telefonları sürme hızı ve yaygınlığı ya da eldeki cep telefonlarının bu sistemi destekler hale dönüşümünü sağlayan alternatif çözümlerin (bknz: Ekim 2008 Teknoloji Bülteni-NFC Ödemelerde İlginç Yaklaşımlar) başarısı ve maliyeti belirleyici olacaktır. Bankamızın da bu konuda yapılan denemeleri yakından izleyip hızla yaygınlaşma potansiyeli gösteren yöntem üzerinde çalışma yapması özellikle vadesiz mevduatta kazanç sağlayabilir.

Özgün içerik kodu : A2D08FFC1C94575CBAC2EA970BF3FECD5C2C6741

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;