Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

2008 İcatları (1)

* Büyük Hadron Çarpıştırıcısı
İsviçre-Fransa sınırındaki CERN laboratuvarlarında yapılan büyük deney ile 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlamadan hemen sonraki kainatın başlangıcı oluşturulmaya çalışılıyor. 3.8 metre çaplı tünelde LHC öncelikli olarak protonları, ilave olarak da kurşun iyonlarını ışık hızına çok yakın bir hıza ulaştırabiliyor. Sonra ise deneylerin merkezlerinde saniyede 6.000 defa çarpıştırabiliyor. Eylül’de başlayan deney yaşanan bir arıza nedeniyle şimdilik durduruldu.

* Portatif Dnd Testi
Google’ın kurucusu Sergey Brin’in eşi Anne Wojcicki’nin sahibi olduğu firmanın piyasaya çıkardığı DNA testi, Time dergisi tarafından seçilen “2008 Yılının En İyi 50 İcadı” listesinde ilk sırada yer alıyor. “23andMe” isimli test 399$’a satın alınabiliyor ve sadece tükürük örneği ile analiz yapmanıza imkan tanıyor. Firmaya gönderdiğiniz örnekten maksimum 1.5 ay içerisinde cevap alabiliyorsunuz. Test ile genetik olarak 90 hastalık ve rahatsızlığa yakalanma riskinizi öğrenebilirsiniz. Test paketi, 600 bin gen kombinasyonunu tanıyıp yorumlayarak, kişinin Alzheimer’a yakalanma ihtimalinden, kel kalma veya kör olma riskine dek birçok konuda tıbbi olasılık bilgisi veriyor

*Hulu.com
Youtube gibi video sitelerinin tık rekorları kırdığı günümüzde Youtube’a en büyük rakip Hulu.com. Hulu.com’dan NBC, FOX gibi ünlü Amerikan kanallarında yayınlanan showlar, filmler ve diziler istenildiği zaman, ücretsiz olarak izlenebiliyor. Ücretsiz izlenebilmesi ise programlar sırasında yapılan 1-1.5 dakikalık reklamlarla sağlanıyor.
Amatör videoların eklenmesine izin verilmeyen siteye erişim şu anda sadece Amerika ile sınırlı.