Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

2008 İcatları (2)

*Dünya Tohum Bankası
Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilmiş 4.5 milyon tür meyve, sebze ve tahıl tohumu; nükleer etkilere, global ısınmaya, soğumaya, her türlü yok edici etkiye karşı korunması için Norveç'e bağlı Kuzey Buz Denizi Svalbard adalarında oluşturulan bir bankada korumaya alındı. Deniz seviyesinin 130 metre üstünde inşa edilen bankanın emniyeti robotikler ile sağlanıyor. Çok sıkı korunmuş muhafazalar içinde ve nem almayacak şekilde yerleştirilmiş tohumlar -18C’de korunuyor. Güç sağlanamadığı takdirde ise kutupların iklimi sayesinde tohumların bozulmadan kalacağı düşünülüyor.

*Orbital İnternet
Uzayda kimse sizin çığlığınızı duyamaz. Ancak Orbital internet sayesinde uzayda iletişim kurmak istediğiniz kişiye e-mail atabiliyorsunuz. Uzayda düzenli bir bağlantıyı sürdürmenin zorluğu bağlantıda gecikmeler ve karışmalara sebep olabiliyor. Eylül’de yeni bir uydu protokolü ile uzayda fotoğraf paylaşımı gerçekleştirildi.
Gezegenler arası internetin temelini oluşturmak üzere tasarlanan, güneş sisteminin bir ucundan diğerine hızlı veri transferine olanak sağlayan internet protokolü başarıyla denenmiş oldu. Bu teknoloji ile çok uzun mesafeler arasında saniyelik gecikmeler ile veri transferi gerçekleştirilmesi planlanıyor.


*Chevy Volt
Elektrikli otomobillerin en büyük dezavantajı şarjı bittiğinde sizi yarı yolda bırakma ihtimali. ABD'de sürücülerin % 78'inin işlerine gidip gelirken toplamda 65 km. ve altında yol almalarından hareketle geliştirilen Chevy Volt, bu mesafeyi sadece elektrikli motor kullanarak alabiliyor. Günde yaklaşık 100 km. yapan bir sürücü, Chevy Volt ile ortalama 1.5 litre yakıtla bu mesafeyi kat edebiliyor. Sadece elektrikli motorla çalışacak şekilde tasarlanan Chery Volt, dışarıdan bir kaynakla ya da sahip olduğu bir benzinli motor sayesinde şarj edilebiliyor. 2010 yılında piyasaya çıkması planlanan aracın öncülüğü ile petrole daha az bağımlı bir gelecek görebiliyoruz.