Ana içeriğe atla

Parolasini Kendi Üreten Kartlar

Visa; MBNA(UK), Corner Bank(İsviçre), Cal(İsrail) ve IW Bank(İtalya) ile birlikte şifrenizi girdiğinizde bir kerelik bir parola -O(ne)T(ime)P(assword) üreten ve bunu internet ya da telefon ortamında kullanarak kart hamilini tanımlamaya yarayan bir kart uygulamasına başladığını duyurmuştur.

Bildiğimiz kart plastiğinin arkasında elektronik bir gösterge ve 12 tuşun yerleştirildiği Visa PIN kartın pilinin 3 yıldan uzun bir süre dayandığı belirtilmektedir. Internet’te Verified by Visa uygulaması ile birlikte kullanılarak; kartsahiplerinin bu uygulamaya kendilerini tanımlamaları ve alışveriş sayfasından farklı başka bir pencerede gerçekleştirilen karmaşık doğrulama yerine üretilen paraloyı girmelerinin yeterli olacağı bir çözüm de sağlanmış oluyor.


Beepcard firmasının geliştirdiği ComDot kartı ve sistemi ile ise, internet ve telefon ortamlarında kartın geçerliliğini doğrulamak için ses kullanılıyor. Kartın üzerindeki logoya basıldığında bir kereye mahsus üretilen ve sayısal olarak şifrelenmiş mesajın, ses dalgaları ile herhangi bir okuyucu ya da bağlantıya gerek olmadan PC veya telefonun mikrofonuna dinletilmesi kullanıcının doğrulanması için yeterli olmaktadır. Firmanın geliştirmekte olduğu ComTalk kartı ile güvenlik bir adım daha öteye taşınarak, kartın aktivasyonu sadece kart sahibinin sesi ile mümkün olabiliyor.

Bu yeni tür kartların kartsahipleri tarafından, OTP cihazları ya da cep telefonları ile parola kullanımınındaki cihazı unutma, kaybetme ve cepten/çantadan ikinci bir kart ya da cihaz çıkartma gibi sıkıntılar karşısında tercih edilerek piyasada hızla yaygınlaşması beklenmektedir. MBNA(Bank of America-UK)’in sunduğu böyle bir karta 20 USD’lik bir bedel karşılığı sahip olunabiliyor.

Bankamızın da 2009’un 2. çeyreği için planlanan benzer bir kart ürünü ile debit kart olarak ve Internet’te kullanım amaçlı bir projesi bulunmaktadır. Kredi kartlarında da böyle bir alternatifin sunulması Internet Bankacılığı yanında Internet’teki alışverişlerde de güvenli ve kolay kullanımı sağlayacaktır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;