Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Wifi Duvar Boyası

Kablo karmaşasını yok ettiği ve maliyetleri düşürdüğü için gittikçe yaygınlaşan kablosuz internet bağlantıları, yetkisiz erişim sorununu da beraberinde getirmektedir. Şifrelense bile 'kırılabilen' ve bir anda tüm bir ağa yabancıların dolmasına neden olan kablosuz internet ağları özel bir duvar boyası ile artık daha güvenli bir hale gelebilecektir.
Bir süredir kullanılan demir oksit alaşımlı ve ancak düşük frekanslı elektromanyetik dalgaları kesebilen boya teknolojisini daha da geliştiren Japon bilim adamları, kablosuz internet gibi yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaları engellemek için yeni bir boya geliştirmiştir. Wi-Fi ismi verilen boya, kablosuz ağ sinyalinizin duvarlarınızdan dışarıya çıkmasını engelleyerek başkaları tarafından erişilmesinin önüne geçmektedir. Alüminyum-demir oksit karışımı yeni boyanın kilogramı 14 dolardan satışa sunulacağı tahmin edilmektedir.
Kablosuz ağlarla birlikte güvenlik harcamaları artan işyerleri, bu yeni keşfi güvenlik yatırımı olarak değerlendirebilir