Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Vodafone’un Sesli İmza Uygulaması

Vodafone, Türkiye’de biyometrik ses analiziyle kimlik tespitine olanak tanıyan “Sesli İmza” servisini hayata geçirdiTürkiye’de ilk kez sunulan ve kullanıcıyı biyometrik ses analiziyle tanıyan Sesli İmza uygulamasının, abonelere çağrı merkezini aradıklarında daha hızlı ve güvenli işlem yapma imkanı sunacağı belirtilmektedir. Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamaya göre önümüzdeki dönemde bu uygulamanın faaliyet gösterdikleri diğer ülkelere de ihraç edilmesi planlanmaktadır.
Sesli imza oluşturmak isteyen abonelerin Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni aramaları ve seslerini tanıtmak için “Vodafone’da benim sesim, benim şifrem” cümlesini söylemeleri gerekmektedir. Bu işlemden sonra abone çağrı merkezini aradığında, sistem abonenin sesli imzası olduğunu anlayarak “Vodafone’da benim sesim, benim şifrem” cümlesini söylemesini istemektedir. Böylelikle aboneler, doğum yeri, doğum tarihi, tarife bilgisi gibi veri doğrulama adımlarından atlayarak daha hızlı ve güvenli biçimde işlem yapabilmektedir.
Bireysel ve kurumsal tüm abonelerin ücretsiz olarak yararlanabildiği “Sesli İmza”, bir hattı birden fazla kişinin kullanması durumunda her kullanıcıya ayrı ayrı tanımlanabilmektedir.