Ana içeriğe atla

Bilgisayar ve İnternet BağımlılığıÖzellikle internet bağımlılığı ilça bağımlılığı kadar ciddi sorunlar yaratabiliyor. İlk başlarda insan-bilgisayar ilişkisi "takıntı" olarak görülse de şimdilerde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak görülüyor.
Arastırmalarıma bakılırsa bu konudan muzdarip olan ve kendilerine "internet bağımlılığı sendromu" adı altında hayali hastalıkla mücadele edenler mevcut. Aslında ilgimi çeken önemli bir konu da şudur ki: artık boşanmaların artması. Boşanma kararına sebep olana gerekçeler! Sayıları günden güne artan bu tür olaylar bir bağımlılık türünün daha varlığına işaret etmekte..

İnsanlar Düzenli ve ihtiyaç dahilinde kullanıldığında internetin bize sunduğu olanakları göz ardı edemez. Eskiden olsa saatlerimi alan bir işi 2-3 dakika içerisinde halletmemizi sağlayan ; alışverişten tutun rezervasyona kadar tüm ihtiyaçlarımızı kısa sürede yorulmadan yapıyoruz. Bunların yanında onlarca kitap karıştırmak yerine net sayesinde bilgi paylaşımı yapmak kolayımıza geliyor nedense
Çağımızın en önemli buluşu, kötü amaçlar altında kullanılmaya başladığı zaman uyuşturucu kadar tehlikeli olabiliyor. İnternet bağımlılığının alkol ve uyuşturu bağımlılığından ayıran en önemli özelliği etkisini geç göstermesidir..

Uzmanlar, internet ve bilgisayar bağımlılığını 5 grupta toplamıslar.. bakalımSiberilişki BağımlılığıKalın Bu tip bağımlılıklar, sohbe odalarında vakit harcayarak geçer. Siber ilşiki bağımlısı olan kişiler için internet üzerinde ki ilişkiler gerçek hayattakilere göre daha önemlidir.

Sibersex Bağımlılığı
Bu bağımlılık grubu ise internet üzerinde pornografik öğe indirip izleyerek ve bu amaçla kurulan forumlarda fazla zaman harcayan kişilerdir.

Oyun Bağımlılığı
ilk başlarda boş zamanlarda oynanmaya başlanan çoklu yada tek başına oynanan oyunlardır. Aile, arkadaş ve sevgililerini dahi unutan, onlardan daha cok oyuna endekslenir bazen.

Bilgi Bağımlılığı
İnternette her türlü bilgiye anında ulaşabiliyor olmaası, internette yeni bir vakit geçirme ve aramam akımı başlatmıştır. Her türlü bilgiye ulasılırken ekbilgi arayışı kişilerin zaman kaybetmesine yol açmaktadır.

Bilgisayar Bağımlılığı
Diğer türlere göre bireyler temel görevlerini yerine getirmeyip vakitlerini bilgisayar karşısında geçirir. Günün tamamını bir oyun yada programa saplanıp kalarak harcamaası mümkün.

PEKİ SİZDE BİR İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ ?
Bir internet bağımlısı olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız aşağıdaki belirtilere dikkat edin:
*
Dışarıda giderek daha da az vakit geçirmeye başlamak
*Çevrenizdeki kişilerden bilgisayar karşısında fazla vakit harcamaya başladığınızı duymak
*Bir işle meşgulken bile internete girmeye çalışmak
*İnternet üzerinden sunulan servisleri aralıksız hergün kullanmak
*İnternete girdikten sonra zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamamak
*Günlük işleri aksatmak

(: ileride ruhsal problemler yaşamamak için aman ha! dikkatli kullanınYorumlar

  1. İnternet sunduğu olanaklar sayesinde büyük bir tembellik yaratıyor. Bir zamanlar televizyonda jetgillerin bir bölümünde jane (anne) kızına "bugün inanmazsın alışveriş merkezindeki kasada tam 3 saniye bekledim olacak inanılır gibi değil!" diyordu. İnsanın kolayına giden şeye ve isterse hiç kimseyle bire bir muhattap olmayacağı bir ortama bağımlı olması doğal.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;