Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Bilgisayar ve İnternet BağımlılığıÖzellikle internet bağımlılığı ilça bağımlılığı kadar ciddi sorunlar yaratabiliyor. İlk başlarda insan-bilgisayar ilişkisi "takıntı" olarak görülse de şimdilerde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak görülüyor.
Arastırmalarıma bakılırsa bu konudan muzdarip olan ve kendilerine "internet bağımlılığı sendromu" adı altında hayali hastalıkla mücadele edenler mevcut. Aslında ilgimi çeken önemli bir konu da şudur ki: artık boşanmaların artması. Boşanma kararına sebep olana gerekçeler! Sayıları günden güne artan bu tür olaylar bir bağımlılık türünün daha varlığına işaret etmekte..

İnsanlar Düzenli ve ihtiyaç dahilinde kullanıldığında internetin bize sunduğu olanakları göz ardı edemez. Eskiden olsa saatlerimi alan bir işi 2-3 dakika içerisinde halletmemizi sağlayan ; alışverişten tutun rezervasyona kadar tüm ihtiyaçlarımızı kısa sürede yorulmadan yapıyoruz. Bunların yanında onlarca kitap karıştırmak yerine net sayesinde bilgi paylaşımı yapmak kolayımıza geliyor nedense
Çağımızın en önemli buluşu, kötü amaçlar altında kullanılmaya başladığı zaman uyuşturucu kadar tehlikeli olabiliyor. İnternet bağımlılığının alkol ve uyuşturu bağımlılığından ayıran en önemli özelliği etkisini geç göstermesidir..

Uzmanlar, internet ve bilgisayar bağımlılığını 5 grupta toplamıslar.. bakalımSiberilişki BağımlılığıKalın Bu tip bağımlılıklar, sohbe odalarında vakit harcayarak geçer. Siber ilşiki bağımlısı olan kişiler için internet üzerinde ki ilişkiler gerçek hayattakilere göre daha önemlidir.

Sibersex Bağımlılığı
Bu bağımlılık grubu ise internet üzerinde pornografik öğe indirip izleyerek ve bu amaçla kurulan forumlarda fazla zaman harcayan kişilerdir.

Oyun Bağımlılığı
ilk başlarda boş zamanlarda oynanmaya başlanan çoklu yada tek başına oynanan oyunlardır. Aile, arkadaş ve sevgililerini dahi unutan, onlardan daha cok oyuna endekslenir bazen.

Bilgi Bağımlılığı
İnternette her türlü bilgiye anında ulaşabiliyor olmaası, internette yeni bir vakit geçirme ve aramam akımı başlatmıştır. Her türlü bilgiye ulasılırken ekbilgi arayışı kişilerin zaman kaybetmesine yol açmaktadır.

Bilgisayar Bağımlılığı
Diğer türlere göre bireyler temel görevlerini yerine getirmeyip vakitlerini bilgisayar karşısında geçirir. Günün tamamını bir oyun yada programa saplanıp kalarak harcamaası mümkün.

PEKİ SİZDE BİR İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ ?
Bir internet bağımlısı olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız aşağıdaki belirtilere dikkat edin:
*
Dışarıda giderek daha da az vakit geçirmeye başlamak
*Çevrenizdeki kişilerden bilgisayar karşısında fazla vakit harcamaya başladığınızı duymak
*Bir işle meşgulken bile internete girmeye çalışmak
*İnternet üzerinden sunulan servisleri aralıksız hergün kullanmak
*İnternete girdikten sonra zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamamak
*Günlük işleri aksatmak

(: ileride ruhsal problemler yaşamamak için aman ha! dikkatli kullanın