Ana içeriğe atla

Telefon Çarpıştırmak

Bump Technologies firmasının geliştirdiği uygulama, iki telefonun birbirine çarptırılarak seçtikleri kişisel iletişim bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşmalarını, Facebook’ta arkadaşlık teklifi göndermelerini ve hatta para transferi gerçekleştirmelerini sağlıyor. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama şu anda iPhone, iPod Touch ve Android platformlarında şu şekilde çalışıyor:

 Taraflar Bump uygulamasını çalıştırıyor.
 Paylaşmak istedikleri bilgileri seçiyor (tel, adres, e-posta, fotoğraf veya tüm iletişim kartı, Facebook arkadaşlığı).
 Telefonları birbirine çarptırıyor.
Karşı tarafın bilgilerini görerek paylaşıma onay veriyor ve veri alışverişi gerçekleşiyor.
Telefonlar birbirine çarptırıldığı anda
her iki telefondaki uygulama Bump firmasının sunucularına zaman, lokasyon ve (cihazın ivme-ölçerinden alınan) çarpışma verilerini gönderiyor. Sunucu uygulaması gelen verileri dinleyerek aynı anda, aynı lokasyonda, aynı çarpışmayı hisseden telefonları eşleştiriyor.
Tam bir eşleşme olmaması durumunda ise çarpışmanın tekrarlanmasını istiyor. Bump firması bu özelliğin başka uygulamalarda da kullanılmasına (API) olanak sağlıyor. Bunun ilk örneklerinden olan PayPal, Bump özelliğini kendi uygulamasına entegre ederek, tarafların telefonlarını çarpıştırıp aralarında para transferi yapmalarını sağlıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;