Ana içeriğe atla

2013 Piri Reis Anma Yılı


2011 yılında Paris’te düzenlenen “36. UNESCO Genel Konferansı”nda 2013 Yılı, Pîrî Reis’in Dünya Haritası’nın 500. Yıldönümü(1513) UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmıştır.
Asıl adı Muhyiddin Pîrî Bey (1465-1554) olan

ve amcası Kemal Reis ile Gırnata’da Endülüs halkını katliamdan kurtaran denizci olarak da tanınan Pîrî Reis tarafından 1513 yılında yapılan Dünya Haritası, insanlık tarihinin hatırlanması gereken önemli kazanımlarından biridir. Afrika’nın batısı, Atlas Okyanusu, Batı Akdeniz ve İber Yarımadası ile Güney Amerika’nın doğusu haritanın ele geçen kısımlarıdır.

Dip not: Piri Reis idam edilerek hayatı son bulmuştur.Pîrî Reis'in idamında Hürrem Sultan'ın rolü olduğu hakkında bir rivayet vardır. Hürrem Sultan'ın Kırım'dan Kemal Reis ve Pîrî Reis'in gemisi ile İstanbul'a getirildiği iddia edilir. Pîrî Reis'in dünya haritasının parçası Topkapı Sarayı Harem Dairesi'nde bulunmuştur. Hürrem Sultan'ın Pîrî Reis'in başarısının önüne geçmek için dünya haritasını parçaladığı ve parçaların Rusya'ya gönderildiği ve ardından Kanuni'nin aklına girerek Pîrî Reis'i idam ettirdiği iddia edilir.


Yorumlar

  1. Tarihimizin imkanları ile nasıl yapıldığı hala tartışılan bir haritaç 500. yılımız kutlu olsun.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
(Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Altered Carbon Netflix

Altered Carbon  2018  yapımı siberpunk , bilimkugu türünde netflix dizisi; Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan ve 2002 yılında yayımlanan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon, insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği uzak bir gelecekte geçiyor.

Ücretsiz Blog servisleri

Çeşitli Blog Sağlıyıcıları Blogger.com - Dünyaca ünlü ilk blog sağlıyıcısı Google'ın satın alması ile dahada büyüdü 2,5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. Türkçe desteği , ücretsiz Domain barındırma imkanı mevcut (Herkese Blogger'ı öneririm) Blog.com - Türkçe destekli bir başka blog sağlayıcı BlogYx.com - Yerleşik Chat box seçeneği mevcut Windows Live Spaces - Microsoft'un Blog servisi Hotmail,Msn ve Live Maille bütünleşik çalışıyor Terapad.com - Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut blog sağlayıcısı Blogging.com - İngilizce destekli blog sağlayıcı WordPress Destekli Ücretsiz Blog sağlıyıcıları WordPress.com - Hepimiz biliyoruz.Türkçe desteği mevcut Blogetery.com - Tema desteği , anti-spam uygulaması , Ücretsiz sub-domain imkanı BlogRox.com - 50MB of ücretsiz online alan iimkanı . Blogsome.com - WordPress MU platformlu blog sağlayıcı Edublogs.com - Başka bir Wordpress destekli blog sağlayıcısı Türk Blog Sağlıyıcıları Blogcu.com -

Zenfone Lollipop Güncellemesi

Asus otomatik güncelleme dağıtmadan önce Lollipop kaynak kodlarını kendi sitesinde yayınladı manuel kurulum için telefonunuzun modeline göre güncelleme dosyasını telefonunuzun kok dizinine indiriyorsunuz daha sonra otomatik bir uyarı alacaksınız ve kurulum başlayacak. Android Lollipop 5.0 güncellemesini;