Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

dark dizi incelemesi


DARK alman yapımı bir netflix dizi olarak karşımıza çıkıyor. ilk sezonu 10 bölümden oluşan dizi şimdiden 2.sezon biletini kapmış durumda.  İmdb puanı ve izleyici eleştirileri oldukça yüksek bir yapım olduğunu baştan söylemek gerekli.


Dizinin konusu kısaca Widen isimli bir almanya kasabasında Kayıp bir çocuk. Bir yanıt bulmak için ümitsizce çabalayıp duran dört aile. Ve bu aramalar sonucunda ortaya çıkan
sırlar ile gerçekler.Tabi esas olay bu değil kasabada bir nükleer santral bulunmakta ve widen ormanındaki bir mağrada garip birşeyler olmaktadır. Dizi ilk bölümün sonundan itibaren sizin zaman algınızla oynamaya başlayıp derin düşüncelere süreklemektedir. Bu özellikleri ile hemen stanger things ile kıyaslamaya başlayabilirsiniz. Fakat ilerledikçe hiç böyle olmadığını anlayacaksınız.


Fazla ispiyon vermeden anlatmak gerekirse dizinin her karesinde ufak ayrıntılar veip uçları gizli pür dikkat izlemeniz gereken bir dizi olduğunu söylememiz gerekli. Karakterlerimiz zaman da ileri geri gidip gelir iken kafalar karışıyor fakat dizi bunu okadar iyi harmanlamış ki size ince ayrıntılarla ve bağlantılarla kafanıza oturmasını sağlıyor. Her bölümün sonunda ister istemez uzun düşüncelere dalıyor teoriler üretmeden duramıyorsunuz.


Dizide geniş bir oyuncu kadrosu bulunmakta ve karakterlerin özenle seçilmiş olduğu söylememiz gerekli özellikle genç ve  yaşlı  durumlarını gördüğümüz karakterler gerçekten başarılı.

Dizinin müziklerine gelirsek malesef bu tarafınıda başarılı bir şekilde işin üstesinden gelmişler. Gizem havasını ve gerilimin dozajını müziklerle katkat artırdıkları gibi bölüm içindeki küçük şarkılarda tam listelik

Özetle dark karadelikler , zaman yolculuğu  ve geçmiş gelecek bağlatısında  beyninizi zorluyacak güzel bir dizi  9 \ 10