Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

condor (dizi)

             

Condor, James Grady‘nin 1974 yılı basımı Six Days of the Condor isimli kitabından uyarlanıyor. Söz konusu kitabın 1975 yılında Three Days of the Condor isimli bir sinema filmi  çekilmiş. ve Condor’un kelime anlamı ‘Güney Amerika’ya mahsus bir çeşit büyük akbaba’. 

Konusunu kısaca özetlersek

idealistliği test edilerek CIA'ye katılan genç analist Joe Turner (Max Irons) karakterine odaklanıyor. Turner(ana karakterimiz oluyor) milyonlarca insanın yaşamını tehdit eden korkunç fakat bir o kadar da etkileyici planı fark ederek tüm bunları düzeltebileceğini umuyor. Bir öğle yemeği dönüşü tüm meslektaşlarını öldürülmüş şekilde bulur. Şimdi hedefte kendisi vardır. Eğer hayatta kalmak istiyorsa asla hayal edemeyeceği işleri yapması ve kimsenin bilmediği gerçek karakterini keşfetmesi gerekmektedir.

Aksiyon , gerilim, derin devlet tarzında karşımıza çıkan dizi daha ilk bölümünden sizi konun içine atıveriyor. Buda bir sonraki bölümü izlemek için sizi elbette sabırsızlaştırıyor. ilk sezonu 10 bölümden oluşan dizi şimdiden 2.sezon onayını almış durumda. Imdb den 7.9 gibi yüksek bir puan aldığını hatırlatalım


Condor aslında alttan alttan amerika yönetimini eleştiren aslında müslümanların nasıl terörist olarak dünyaya gösterildiğini bize göstermesi açısından oldukça dikkatli izlenilmesi gereken bir dizi. Her ülke kurumlarında olacağa gibi yozlaşmanın ve ırkçılığın başa bela olabileceğini göstermektedir.