Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Bir Blog Nasıl Olmalı ?


Son zamanlarda yaşanan anlam karmaşası ücretsiz blogların çoğalması ile elini kolunu sallayanın kolayca açabildiği bloglar bazılarımızı ve beni rahatsız etmekte(son dönemlerde çıkan bazı anlamsız bloglar ve bazı kendini bilmez kişilerin bazı blog yazarlarına çamur atması gibi). O yüzden bazı şeyleri açıklığa kavuşturup altını çizmek gerek.

  • Öncelikle blogcu kendi yazılarını yazmalı eğer yazabilecek bir şeyleri varsa blog açmalı mp3 linkleri vermek(forumla karıştırmayalım) bir kişiyi karalamak yada ordan burdan haber sitelerinden yazıları kopyala yapıştır yapacaksa blog açmanın bir manası yoktur.Blogları diyer sitelerden ayıran şey kişiliği olması sizin kişiliğinizi yansıtmasıdır.Blogdaki her değişiklik yazılarınız ve yorumlarınız sizi yansıtır.
  • İlk önce para kazanmakdan öte içeriği önem verilmesi gerekmektedir. İlk amacınız para kazanmak değil içerik oluşturarak fark edilmek olmalı.Daha sonra hepsi sırası olur.
  • Kendi yazı stilinizi oluşturun. Yazılarınızı yazarken kendinize has bir yazı tekniği ile yazın bu sizin ayırt edilmenizi kolaylaştıracaktır. Yazılarınızı ilginç ve ilgi çekici şeyler hakkında yazmaya çabalayın.Yazılarınız okuyanlara kılavuz olmalı boylece okuyucular blog'unuza tekrar dönüş yapacaktır.
  • Kendinizi tanıtın bir "hakkında" sayfası oluşturun resminizi kullanmayı ihmal etmeyin.Çünkü yazılar blogun yazarını tanımak ister yazılarını okudukça kafalarında bir kişi profili canlanır blog sahibini merak ederler o yüzden kendinizi çekinmeden tanıtmanız size artı kazanç sağlar hem de ilerde sizinle tanışma fırsatları yada bir mekanda karşılaştıklarında örnek olarak: hadi len bütün bunları bu tıfılmı yazıyromuş'un önüne geçmiş olursunuz =)
  • Aklınıza birşey gelmişse aman sonra yazarım demeyin hemen yazın çünkü daha sonra o ilhamı kaybede bilirsiniz.En azından yazınızı taslak olarak yazıp kaydedin.
  • Blog'unuzu oluşturdunuz ve şimdi ince ayarlara geldi. Blog'unuzu arama motarlarına indexletin.Yazınızın temasına uygun kelimeler ve anahtar kelimeler seçin. içeriği uzun tutun,etiketleme yapın ve kategorilere ayırmayı unutmayın.Bunları yaparsanız blog'unuz arama motorları tarafından index'lenme oranıda aynı oranda artıcaktır.
  • Blog'unuza link paylaşım sitelerinin butonlarını yerleştirin(örn:Eklebunu,linkibol,oyyla gibi) Blog ağlarına üye olun(Örn:Blogyazarları, Blograzzi gibi)
  • Belirli bir okuyucu kitleniz oluştukdan sonra birazda para kazansam hiç fena olmaz diyebilirsiniz. Bir çok seçenek mevcut ( googleAdsense yada Bloglama Reklam şebekesi gibi) blogunuz gerçekten iyi hit alıyorsa sponsor reklamlar alarak blog'unuzdan gelir elde edebilirsiniz.
  • Son olarakda başta dediğim gibi özgünlüğünüzü koruyarak bloglamaya devam edin.
Tabi bu yukarıda yazdıklarıma herkezin katılmasını beklemiyorum katılmayanlarda olabilir.Ama ilk maddeyi herkezin kabullenmesi gerek iyi bloglamalar ....