Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

(Ç)Alıntı Blog Yazılarına Son

Tüm Blog yazarlarının ortak sorunu yazılarının birşeyler üretip yazdığı yazıların çalınması yada kopyalanıp başkasının sahiplenmesidir. (Aslında bu olayı sadece blogcularla sınırlamamak da lazım) Yaklaşık 1 ay kadar önce yayın hayatına başlayan ve henüz beta aşamasında olan bir site var www.ozgunicerik.com bu site sayesinde oluşturduğunuz yazılarınız için bir kimlik numarası alabilirsiniz(*). Aldığınız kimlik numaralarını ufak bir html kod sayesinde sitenize yerleştirebilir ziyaretçilerinize işte bu içerik benim ben yazdım buda ispatı diyebilirsiniz. (bu yazının en altında gördüğünüz gibi) Şimdi bunun diğer sistemlerden farkı ne dieceksiniz. Sistem tüm bunları yaparken bilgilerin hepsini bir server'a kayıt ediyor ve orda tutuyor. Yani bir havuz oluşturulmuş oluyor. Ayrıca herhangi bir yazının kod numarasını girip kayıt edilip edilmediğini kontrol edebiliyorsunuz. Tabi bu aşamada aklımıza gelen bir çok soru var benim aklıma takılan bir kaç soruyu bu sistemin fikir sahibi olan Turuncu İnternet Tasarım'dan Murat bey'e sorduk.-Berke (Bilgisiz): Diyelim ben yazımı özgün içeriğe kayıt ettirdim. Fakat umursamaz kopyacı yinede yazıyı alıp tekrardan kaydettirip altınada kodu yerleştirdi. Bu gibi durumlarda ne yapıyorsunuz ?
-Murat bey (Turuncu İnt.): Bu aşamada bizimle irtibata geçmeleri yada Özgüniçerik banerında ufak bir tuş olacak oraya tuşlayıp bize ihbar etmeleri yeterli. Gerçekten bu yazı daha önce başkası tarafından kaydedilmiş ise kopyalanan yazının bannerı orjinal yazının bannerı ile değişiyor ve orda gerçek yazarın ismi ve sitesi görülüyor. Şuan beta aşamasındayız Daha ilerleyen zamanlarda üstünde çalıştığımız algoritma sayesinde bunlarında önüne otomatik olarak geçmeyi planlıyoruz. Bu algoritma sayesinde kaydedilecek olan yazı daha önceden kaydedilmiş yazıları tarayıp orjinal olup olmadığını kontrol edecek. Benzer yazıları kabul etmeyecek(ortolama bir yazının diğerinden %60'nın değişik olması gerekecek)


-Berke (Bilgisiz): Peki herhangi bir ücret talep edilecekmi ? Tasdix bildiğiniz gibi ücretli
-Murat bey (Turuncu İnt.): Hayır biz kullanıcılarımızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz yada herhangi bir üyelik istemiyoruz.

-Berke (Bilgisiz): Peki bu sayısal damganın Hukuki bir geçerliliği varmı ?
-Murat bey (Turuncu İnt.): Şuan için bir hukuki geçerliliği olmasada bu konu hakkında çalışmalarımız var beta süreci içerisinde bu konularda yol kat ediceğimize inanıyoruz.

Benim aklıma gelen sorular bunlardı eğer sizinde sormak istediğiniz sorular varsa(elbetteki vardır) buraya yazabilirsiniz. Sorularınıza burdan cevap verebilecekler