Bilgisiz.org / Bildiklerinizi de unutabilrisiniz ...

Mutlu Yıllar Google

Bundan tam 10 yıl önce 7 eylül 1998'de bir garajda kurulan google bugün internetin bir numaralı şirketi haline geldi. Sergey Bring ve Larry Page'in kurduğu Google dünyanın en pahalı markası, misyonları ise dünyadaki tüm enformasyonu organize ederek evrensel anlamda kullanışlı ve erişilebilir hale getirmek. Kulağa fantastik gelsede şuan bu dediklerini yapıyorlar.

1998 yılında Kaliforniya'daki Menlo parkında eylül ayında kuruldukları sırasında sadece kadrosunda 4 kişi vardı. Bu gün ise dünya çapında "googler" olarak adlandırılan kadrolu eleman sayısı yaklaşık 19.604 kişi bunların çoğu ise Kaliforniya'nın Santa Clara kentindeki Googleplex'te çalışmaktadırlar. Bunun dışında google çalışanlarına çok büyük imkanlar sunmaktadır. Sabah kahvaltısı,öğle yemeği ve akşam yemekleri ücretsiz olup kurum içinde bulunan makinalardan çeşitli yiyecek ve içecekleri ücretsiz temin edebilmektedirler. Google'da çalışmak üzere gönderilen cv'lerin yıllık ortalama saysı 1 milyon'u bulmaktadır.


Dünya üstündeki aramaların %60'ı google üstünden gerçekleştirilmektedir. Sadece ingilterede google kullanan arama sayısı %86'dır. Google'ın hayatına başladığında depoladığı sayfa sayısı 25 bindir. Şuanda ise bu sayı milyarları geçmekte olup sahip olduğu siteleri her seferinde yeniden katalogladığında mevcut site sayısı yüzde 10 ile yüzde 25 civarında artmaktadır. Şuanda google'ın tahmini piyasa değeri 157 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca internetteki Online reklamların yüzde 40'ını kontrol etmektedir.


Google bugün hemen hemen her endüstride parmağı olan bir kurum olarak garajdan kente açılan bugün dünyayı yutacak kadar bilgiye sahip olan bir şirkete dönüştü. E bizede mutlu yıllar demek düşer ....