Sevgililer Gününün Tarihçesi


Sevgiler Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyormuş.Aziz Valentine'ın öyküsü III. Yüzyıl'dan gelir. O dönemde Roma tahtında İmparator II. Claudius vardı, "Zalim" adıyla tanımlanan Claudius aşırı savaş ve askerlik tutkunuymuş, her yetişmiş erkeğin muhakkak asker olmasını istermiş ve kimseye göz açtırmazmış.İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırmış.
Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etmiştir.En sonunda yakalanır hapise atılır ve Valentinus'un hapiste olduğu günlerde yaşananlar efsaneye dönüşerek günümüze kadar ulaşır. Aziz Valantine'nın Ölüm emri 14 şubat M.S 270 yılında gerçekleşir.Mezarının yanına pembe çiçekler açan bir badem ağacı dikilir Günümüzde sevginin ve dostluğun simgesinin badem ağacı olması buradan kaynaklanır.

İşin aslına bakılırsa, 15 Şubat tarihi Roma tanrıçalarından Februata Juno adına yapılan kutsama töreninin günüdür; birbirleriyle ilk kez cinsel ilişkiye girecek gençlerin adlarının
yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Papalık daha sonra yasaklanan bu geleneğin yerine, azizlerin adlarının yazılı olduğu listeleri sergilemeye başladı. 15 Şubat'ta kutlanan gençlerin aşk festivalinin özgün adı Lupercalia'dır, geleneksel olarak hediyeler verilirdi. Kuşların çiftleşme döneminin başlangıcı kabul edilen Şubat ayı döneminde, gençler de onları örnek alarak eşleşirlerdi. Hıristiyanlığın güçlenmesinden sonra, Pagan inançları yasaklandı veya yerlerine Hıristiyan versiyonlar getirilmeye başlandı. Aziz Valentine Hıristiyanlığın
simgesi olan sevgi ve evlilik kuramı ile kişiselleştirildi, onun Lupercalia Festivali'nin arifesinde öldürülmüş olması iyi bir raslantıydı, böylece Roma'nın bereketlilik ve döllenme kutsamalarıyla, Hıristiyanlığın evlilik ve çoğalma ilkesi bütünleştirilmiş oldu. Amaca ulaşılmıştı.

Günümüzdeki yorumuyla "St Valentine" yani Sevgililer Günü, Roma'daki gibi sevenlerin birbirlerine sevgilerini Valentinus'un son mesajında olduğu gibi küçük kartlar ve hediyelerle sunmaları şeklinde kutlanmaktadır. Aslında kökende yine birleşme, bütünleşme ve çoğalma güdüsü yani bereketlilik vardır.
Ama ilginçtir ki, aşkı yasaklayan bir despotun binlerce yıllık anısı olayın ticari yönünün çok gelişmesi ile her yıl 14 Şubat'ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyelerle anılmakta.

7 Yorum:

phata dedi ki...

aşk da sevgi de hayal olmuş bu düzenin içinde...
melek şeytan olmuş, şeytan bile melek kalmış onların yanında...
bu kadar is,pus,sis arasında bir umut ışığıdır aşk...
sevgililer gününüz kutlu ola ey leylalar, ey mecnunlar...
içerim şerefinize....

yengeç dedi ki...

bu aralar phata'mı pekbir şairane görüyorum valla =)

ottomene dedi ki...

bence sevgililer gününün dışında bide nişanlılar günü olsaymış iyi olcaktı:p 15 şubatı nişanlılar günü olarak ilan ediyorum aziz orçunun anısına:D

yengeç dedi ki...

ottomenem'im hayırdır ne oldu yeni bir akımmı yaratmaya çalısıosun =)

ottomene dedi ki...

yok sadece kendimi boşlukta hissettim benimde bi günüm olsun istedim:(

yengeç dedi ki...

niye bizler varız seni seven

ottomene dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. / Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.

Popüler Yayınlar

***