Kafa Kağıdı

Geçen gün dolabın içinde eski kağıtları karıştırırken rahmetli dedemin çok eski nüfüs kağıdına denk geldim. Yaklaşık 55 senelik olan bu belge o zamanların dedikleri kafa kağıdı oluyor sanırsam. Şimdiki nüfus cuzdanlarına göre daha çok bilgi yer almakta . Sayfalarını karıştırdığımda şu bölümler karşıma çıktı
Kişinin ;
  • Sigortalık bilgileri
  • Evlilik durumu ve geçmişi
  • Yer değiştirme vakaları
  • Askerlik yoklamaları
  • Okuma yazama derecesi
  • Sanat ve mesleği
  • Zat maaşı kaydı
Bu "Nüfus Hüviyet Cüzdanı" dedemden bana kaldı ve bence Cumhuriyetin o eski günlerini hatırlamamada sebep olmakta o yüzden sizlerlede paylaşmak istedim.

7 Yorum:

Seraphical dedi ki...

alakasiz oljak ama dedene cok benziosun :)

yengeç dedi ki...

@serap gerçekten o resme bakarak benzettin ise bravo çünkü gerçekden dedeme benzertilerdi =D

Such dedi ki...

Artık e-devlet uygulamaları giderek artıyor kimlik bilgileride bir çok şey gibi zamana ayak uyduruyor. Eskiden kağıt üzerinde bulunan bilgiler sizde takdir edersinizki yavaş yavaş sayısal ortama taşınıyor.

Damacana dedi ki...

Benim elimde de rahmetli dedemin günlüğü var. Çiftçilik gelirlerini yazmış, bir kaç tane de askerlik anısı var. Dedemi görmek nasip olmadı ama günlüğünü okumak nasip oldu. Çok güzel şey bunlar. Manevi değeri çok yüksek değerler.

yengeç dedi ki...

@such evet dediğin doğru ama bunlarında nostaljisi var
@Damacana sorma özenle saklıyorum öteki dedemin de kağıdını bulursam yayınlayacam burda yine =)

umit dedi ki...

serap 'a katılıyorum, bence de benziyosun :))

orta vadede bence dijital kimliklere geçeriz kanımca.

hakan dedi ki...

Şayet kıyamet kopmazsa o zamana kadar 2005 yıllarında vucudumuzun bir yerine yerleştirilen çipte tüm bilgilerimiz olacak. Nufus bilgileri, hastalık vs. bilgileri, asayiş bilgileri (adli sicil), kısaca hatay hikayemiz tüm bu çiplerde olacak.
Bu yakın zamanda yapılacak ama kartlar ile yapılacak. Yıllar geçtikçe kartların yerini vucuda yerleştirilen çipler ve ondan sonra retina ile insanların tüm bilgilerine ulaşılabilinecek. Ben bu yönde tahmin yapıyorum. Fakat şuda varki Kıyamet alametlerinin bir çoğu gerçekleşti. Ve çok az zaman kaldı kıyamete. Şayet 2050 yılına kadar kıyamet kopmazsa ve bizde o zamana kadar yaşarsak bu çiplerden bizede takacaklar.

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. / Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.

Popüler Yayınlar

***