Dot.TK


Bugün Dot.TK'nin şişlide basın toplantısı vardı. Sabah 9,30 da bizde basın toplantısında idik. Bizlere Josst Zuurbier bir kaç açıklamda bulundu. Öncelikle Dot.TK ingiltere odaklı bir firma TK uzantısı ise TOKELAU adındaki 1500 kişinin yaşadığı güney pasifikdeki adalar grubu olan bir ülkenin uzantısı olduğunu söyledi. Sayın Zuurbier türkiyeden TK uzantılı domainlere çok talep olduğunu söyledi.Zaten türkiyeye de gelmelerinin sebebi bu imiş. Com.tr uzantılı domain almak için bildiğiniz gibi bir çok burokrasi engele olduğunu bu yüzden de TK uzantısı kişiler ve küçük işletmeler tarafından sıkça tercih edildiğini savundu.
TK uzantısı dünya üstündeki 250 uzantıdan bir tanesi iki karaterli uzantılar ülkelere ait olduğu için nerde ise hepsini devletler tarafından yönetiliyormuş. Fakat TK'da durum biraz farklı başvurmanız halinde aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde hemen domainizi kullanıma açılacağını söylüyorlar.

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de destek sistemi idi. Destek Türkçe ve 24 saat online müşteri temsilcileri tarafından verileceğini söylediler. Bizim anladığımız .TR uzantılı adreslerin bir takım bürokrasi gerektirdiği için türk kullanıcıların TK adresine yöneleceğini umut edip TürK İnternet Adresi sloganı ile türkiye pazarına adım atıyorlar.
Birde katılımcılara bir adet TK uzantılı alan adı hediye ettiler. Sağ olsunlar =)Toplantıya volkanda sonradan katılabildi onla bazı konularda krikit yaptık volkan ve tercuman ablaya sevgiler =)

İşte toplantıdan bizim çektiğimiz bir kaç kare
BASIN BÜLTENİ

Türkiye’ye özel alan adları geliyor
İnternette alan adı kaydı yapan Dot TK, Türkiye pazarına girdi. “TürK İnternet Adresi” olmayı hedefleyen firma, sunacağı yeni Türkçe alan adlarıyla, Türk internet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atacak.

Yenilikçi alan adı kayıt bürosu Dot TK, Türkiye pazarına girdi. İstanbul’da bir ofis açan firma, hızlı, kolay ve uygun maliyetli Türkçe alan adı kayıtları yaparak, sektörde büyük bir yeniliğe imza atacak.

Bilindiği gibi, web sitesi ve e-posta adresleri, alan adlarıyla tanınıyor. Herkes .COM ve .ORG gibi jenerik alan adı uzantılarını biliyor. Dot TK, Türkiye pazarı için yeni bir uzantı sunuyor: .TK.

Dot TK, bu yeni alan adlarının, hem Türkiye pazarı, hem de Türk halkı için önemli ve olumlu etkisi olacağını tahmin ediyor. Dot TK CEO’su Joost Zuurbier, konu hakkında şunları söylüyor: “Sunulan yararlar ortadadır. Dot TK, açıkça TürK alan adını temsil ediyor. Halkın kolayca hatırlayabileceği açık ve basit bir web adresi, hem müşteri, hem de web sitesi sahibi açısından gerçek bir avantaj.”

Pek çok sektör uzmanı, Türkiye’deki diğer yerel alan adı kayıt sistemlerinin çok bürokratik, yavaş ve karmaşık olduğunu kabul ediyor. Dot TK ile, şirketlerin herhangi bir sicil belgesi ya da vergi bilgisi sunması gerekmiyor. .TK alan adı, herkes tarafından birkaç saniyede alınabiliyor ve .COM.TR için ödenen ücretin dörtte birine mal oluyor.

Türk internet pazarı hızla büyüyor. Bu pazarda, halihazırda 16 milyonu aşkın online kullanıcı bulunuyor. Dot TK, kendini dünya sahnesinde önemli bir güç olarak konumlandırmaya çalışan Türkiye için, açık ve erişilebilir bir internet kimliği sunmayı amaçlıyor. Alan adları, www.dot.tk adresinin yanı sıra Türkiye’deki pek çok İnternet Servis Sağlayıcıya ya da Web Hosting (Barındırma) Sağlayıcıya kaydettirilebiliyor.

11 Yorum:

İlyas dedi ki...

Bence bu tk uzantılı domain adresleri fazla tutulmaz en güzeli .com, .net, .org uzantılı domain adresleridir her zaman.Ama bakarsınız da çok tutulabilirler.bana kalsa ben asla tk uzantılı bir domain tercih etmem tabi bu benim şahsi fikrim.

Damacana dedi ki...

.com dışındaki tüm domainler değersizdir.

yengeç dedi ki...

@damacana üzülerek bu görüşüne katılmayacağım

Fikirsel dedi ki...

Evet Türk kullanıcıları çok fazla talep ediyor bu alan adlarını.
Ancak .tk yöneticilerinin atladığı bir şey var: Türk kullanıcıları bu alan adı uzantısını BELEŞ olduğunda talep ediyor. :)

Uğur Samsa dedi ki...

Açıkcası ben deneme amaçlı üç adet alan adını 2 yıllık aldım. 2 yıllık ücret 25 YTL. 1 yıllık alamıyorsunuz. En az 2 yıllık. 75 YTL para harcamış oldum yani. Bakalım inşallah işe yarar.

Bu bilgi için teşekkür ediyorum.

Aslında ben de .com'dan başka alan adına sıcak bakmıyorum ama bu durum başka. Jenerik alan adları alabilirsiniz. Aramalarda üste çıkması biraz zor olsa da denemeden göremeyiz. Bazı aramalarda .in'leri ilk sayfada gördüğüm oluyor. Kısa sürede denenecek bir şey değil. Umarım faydalı olur ve bunları yazarım.

yengeç dedi ki...

@uğur domainler hemen açıldımı peki bilgi verirmisin biraz ???

Uğur Samsa dedi ki...

Evet domainler anında açıldı. Yönlendirme yaptım. Yönlendirmeler de saniyeler içinde gerçekleşti. Şu an sorun yok.

Gafoloji dedi ki...

uzantı hoşuma gitti TK - Türk - Türkiye - Tiki anlamlarındada kullanılabilir ( :

emre orkun dedi ki...

ben kullanıyorum çok ta avantajlı uğr'un dediği gibi anında açıldı ayrıca 5 adette mail yönlendirme veriyor Örnek:(İnş Reklam Olarak Algılanmaz) www.gizemlisatirlar.tk aldım bana isim@gizemlisatirlar.tk olarak 5 adet mail yönlendirme verildi Çok Güzel...

Murat dedi ki...

Shadow
Uğur Samsa'ya: "2 yıllık ücret 25 YTL. 1 yıllık alamıyorsunuz. En az 2 yıllık." demişsiniz. Bu bilgi tamamen yanlış çünkü ben geçen sene 1 yıllığına denemek için 1 liraya aldım ve çok memnunum. Siz çok sağlam bir kazık yemişsiniz geçmiş olsun. Google da zaten indexleme için alan adı uzantılarına bakmıyor, yantığın işe bakıyor.

Ozhan dedi ki...

.tk bence yeni bir heyecan yaratıyor. malum çoğu isimler .com olarak alınmış durumda.

Yorum Gönder

Durma sende düşünceni yaz ...!
Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. / Yorumlarınız onaylandıkdan sonra yayınlanır.

Popüler Yayınlar

***